Arhīvs

2013./2014. mācību gada "eXperiments"

Erudīcijas konkursa ”eXperiments” 19. sezonā kopā pulcējās 1232 zinātkāri pamatskolas vecāko klašu skolēni no visas Latvijas, kuri pārstāvēja 176 komandas no 142 skolām. ”eXperiments”, kā jau ierasts, bija aizraujošs, dinamisks un arī jautrs. 2013./2014. Gada posmā konkurss piedzīvoja vairākas dalībniekiem tīkamas pārmaiņas.

Pirmkārt, ”eXperimenta” komandai pievienojās mentori, sabiedrībā zināmi zinātnieki un fizikas jomas lietpratēji – LU rektors Mārcis Auziņš, prestižās jauno zinātnieku balvas saņēmējs Vjačeslavs Kaščejevs, atjaunīgo energoresursu pētnieks Gatis Bažbauers, elektrotehnoloģiju lietpratējs Pēteris Apse-Apsītis, viens no uz kartinga bāzes izveidotā elektriskā ūdeņraža mašīnas izgatavotājiem Oskars Krievs un Eiropas Kosmosa aģentūras stažieris Kaspars Kalniņš.

Otrkārt, pirmo reizi pusfināls pārcēlās no mājaslapas uz veseliem sešiem pusfināliem lielākajās Latvijas pilsētās – Valmierā, Rēzeknē, Rīgā, Liepājā un Jelgavā.

Vispirms komandas piedalījās neklātienes atlases kārtās, tad pusfinālos reģionos, bet finālam televīzijas kanālā LNT kvalificējās tikai katra reģiona spēcīgākā komanda. Jauniešiem nācās pierādīts savas zināšanas vairākos praktiskos uzdevumos, kas saistīti ne tikai ar fizikas pamatprincipiem, bet arī dažādu izgudrojumu vēsturi un to attīstības posmiem. Komandas veica zinātnes evolūcijas ceļu, sākot ar pirmajiem elektroenerģijas atklājumiem dabā, līdz pat mūsdienīgākajiem teleskopiem un GPS satelītiem.

Atlases kārtu rezultātā iespēju cīnīties par zinošākās komandas titulu ieguva:

Ar ievērojamu punktu pārsvaru finālā uzvaras laurus plūca Zemgales reģiona jaunieši – Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda „YOLO-6” jeb precīzāk – kapteinis Adrians Marks Ābele, dalībnieki Alans Bekusovs, Eduards Mitris, Ilze Seglēre, Marta Annija Goberga, Ivo Siņicins un skolotājs-konsultants Edīte Vārna. Spraigā cīņā jēkabpilieši apliecināja sevi kā erudītākos, kopumā iegūstot 29 punktus. Komanda ieguva ne tikai uzvarētāju kausu, bet arī galveno balvu – ceļojumu uz Tunisiju.

Fināla spēli skaties šeit.