Arhīvs

“Eksperiments” 2015./2016.

Latvenergo koncerna fizikas konkursa "Eksperiments" 21. sezona bija ražena – konkursam reģistrējās 211 komandas  jeb teju 1300 dalībnieki no visas Latvijas. Komandas bija cītīgi gatavojušās startam – pusfināla kārtās dažkārt tikai pēc papilduzdevumiem varēja noteikt līderus. Savukārt fināls bija īsta kulminācija, jo īpaši pēdējais uzdevums, kurā uzvarētājiem tikai par mata tiesu pēdējā brīdī izdevās pārspēt konkurentus, saslēdzot tādu slēgumu, lai automašīnas modelis darbotos un spētu sasniegt finiša līniju.

Finālā jāatšķir patiesība no safabricējuma un jākonstruē raķetes
Lai veiksmīgi startētu konkursa fināla kārtā, dalībniekiem bija nepieciešamas kā fizikas zināšanas, tā arī radošā domāšana un citas praktiskas prasmes, piemēram, māka urbt, skrūvēt un līmēt.

Sākumā dalībniekiem vajadzēja atšķirt, vai internetā populāri fizikas eksperimenti ir patiesi vai safabricēti, piemēram, vai telefona radītie radioviļņi spēj uzspridzināt popkorna graudu, vai plazmas bumba caur cilvēka ķermeni var iedegt luminiscences spuldzi un vai palielināta dzelzs koncentrācija cilvēka organismā var iedarbināt veikala drošības sistēmu u.tml.

Nākamajos uzdevumos jauniešiem vajadzēja pašiem izveidot iespējami efektīvu ūdens sildīšanas iekārtu no metāla stieplēm un baterijām, ja zināmi dažādi stieples raksturlielumi. Fizikas portāla ”Fizmix” organizētajā uzdevumā jauniešiem bija jāiegādājas materiāli un jāizveido raķete, kas veic vislielāko attālumu. Pirmspēdējā uzdevumā skolēniem bija jāizdomā, kā izvēlēties un saslēgt spuldzītes, lai iegūtu lielāko apgaismojumu, patērējot vismazāk elektroenerģijas. Savukārt pēdējā uzdevumā nekļūdīgi jāizveido tāds saules paneļu slēgums, lai ar tā saražoto enerģiju automašīna veiktu noteiktu distanci.

“Eksperimentā” uzvar Jelgavas Valsts ģimnāzija
Uzvaru ieguva un galveno balvu – ceļojumu uz Rimini Itālijā – nopelnīja Jelgavas Valsts ģimnāzijas komanda ”Magnētiskais fokuss” ar skolotāju-konsultanti Baibu Daģi.

“Eksperiments” finālā piedalījās un par uzvaru cīnījās arī Madonas Valsts ģimnāzijas komanda ”Epsilons 9” (skolotāja Vija Bebriša), Tukuma 3. pamatskolas komanda ”SAITES enerģija” (skolotāja Jevgeņija Gaileša), Skrundas vidusskolas komanda ”Kasiopeja” (skolotāja Kristīne Hartmane), Rīgas 94. vidusskolas komanda ”Kosinusi” (skolotāja Ivaise Šīra) un Nautrēnu vidusskolas komanda ”Omiņi” (Inguna Pašāne).

Konkursa finālu skaties šeit