Gudrs, vēl gudrāks konkurss

Noskaties video, atbildi un laimē!

Katru otro nedēļu viens no pareizo atbilžu autoriem vinnēs kādas no PHILIPS austiņām. Gudrs, vēl gudrāks sezonas noslēgumā viens no pareizo atbilžu iesniedzējiem saņems Giroskūteri Visional.

Šobrīd vari laimēt

Šobrīd vari laimēt

Galvenā balva

Galvenā balva
Laiks atbildei
Laiks atbildei
0
dienas
:
 
00
stundas
:
 
00
minūtes
:
 
00
sekundes

Kā sauc šo kustības veidu?

Pasīvā kustība
Reaktīvā kustība
Raķešu kustība
Turbo kustība

Lieliski, tu atbildēji pareizi! Tu piedalies balvas izlozē. Seko informācijai šajā mājaslapā!

Diemžēl Tu atbildēji nepareizi. Pareizā atbilde ir iekrāsota ar zaļu. Bet nenokar degunu, tev noteikti veiksies nākamreiz!

Tava atbilde ir pieņemta!

Iepriekšējās atbildes 16.02. - 23.02.

Kā mainījusies ūdens temperatūra pēc vārīšanās vakuumā?

Nedaudz samazinājusies

Ūdens vārās 100 ⁰C temperatūrā, ja gaisa spiediens virs tā ir normāls jeb 1 atm. Ja gaisa spiediens samazinās, samazinās arī vārīšanās temperatūra, tāpēc pazeminātā spiedienā ūdens var vārīties arī istabas temperatūrā. Vārīšanās procesam nepieciešams siltuma daudzums, taču zem stikla kupola tas netika pievadīts, tāpēc ūdens temperatūra šī procesa laikā nedaudz samazinājās.

Iepriekšējās atbildes 09.02. - 16.02.

Kā fizikā sauc šo efektu?

Magnusa efekts

Vairāk par Magnusa efektu lasi šajās fiztēmās.  Apskati lidmašīnas modeli, kurai spārnu vietā ir kartona glāzes šeit!

Iepriekšējās atbildes 02.02. - 09.02.

Kādu funkciju mobilajā telefonā pilda šāds disks?

Vibrozvana

Lielākajai daļai mobilo telefonu iebūvēts nesimetriski novietots disks. Disks iestiprināts mobilā telefona korpusā, tāpēc tiklīdz tas sāk griezties kopā ar to sāk vibrēt viss telefons.

Iepriekšējās atbildes 26.01. - 02.02.

Kas notiek ar vadu, caur kuru plūst lielāks strāvas stiprums, nekā tam paredzēts?

Tas sakarst un var izkust

Ja caur vadu plūst elektriskā strāva, tajā izdalās siltums. Vienai un tai pašai strāvai plūstot caur dažāda diametra vadiem lielāks siltuma daudzums izdalās tievākā vadā, jo tam ir lielāka elektriskā pretestība. Izmantojot neatbilstoša diametra vadu, tas var sakarst, izkust izolācija un izveidoties īssavienojums.

Iepriekšējās atbildes 19.01. - 26.01.

Kāpēc mazā bumba varēja uzlidot augstāk kā atradās sākumā?

Basketbola bumba atdod daļu savas enerģijas mazajai bumbai

Brīdī, kad lielā bumba saduras ar zemi, tā maina kustības virzienu uz augšu. Kad mazā bumba saduras ar lielo, lielā bumba jau kustas pretējā virzienā. Sadursmes rezultātā daļa no lielās bumbas enerģijas tiek atdota mazajai bumbai.

Iepriekšējās atbildes 12.01. - 19.01.

Aptuveni cik kilogramu dzelzs var ievietot pārtikas kārbā līdz tā nogrims?

1 kg

Uz ķermeņiem, kas iegrimuši šķidrumos, darbojas cēlējspēks, kas vienāds ar šķidruma svaru, kura tilpumu ieņem ķermenis. Šajā gadījumā ēdiena kārbas tilpums ir viens litrs, tāpēc maksimālā masa, ko cēlējspēks var noturēt virs ūdens ir viena litra ūdens masa, kas ir viens kilograms. Nav nozīmes kādi priekšmeti tiek ielikti traukā, taču svarīgi, lai to masa nepārsniedz vienu kilogramu.

Iepriekšējās atbildes 05.01. - 12.01.

Cik gari mikroviļņi “dzīvo” mikroviļņu krāsnīs?

12 centimetri

Mikroviļņu garums var būt dažāds, taču mikroviļņu krāsnis izstaro mikroviļņus ar garumu 12 cm. Tas tādēļ, ka tieši šāda garuma mikroviļņi vislabāk absorbējas ūdens molekulās, paaugstinot to temperatūru. Lielākā daļa pārtikas produktu satur kaut nelielu daudzumu ūdens, tāpēc mikroviļņu krāsnī pārtika silst.

Iepriekšējās atbildes 29.12. - 05.01.

Kādā starojumā luminiscences parādība novērojama vislabāk?

Ultravioletajā starojumā

Ultravioletajai gaismai ir lielāka enerģija par redzamo gaismu, tāpēc tā, sasniedzot luminiscējošu vielu, ierosina atomus tajā. 

Iepriekšējās atbildes 22.12. - 29.12.

Kāpēc tieši hēlija gāze rada tik lielu skaņas augstuma atšķirību no gaisa?

Hēlijam ir daudz mazāks blīvums par gaisu

Hēlija blīvums normālos apstākļos ir aptuveni septiņas reizes mazāks par gaisa blīvumu, tāpēc skaņas ātrums hēlijā ir lielāks. Ātrāka skaņa veido īsākus viļņus, kas atbilst augstākiem toņiem, tāpēc balss šķiet tik savāda.

Iepriekšējās atbildes 15.12. - 22.12.

Kāpēc mobilais telefons atrodoties ūdenī zvanus nesaņem?

Radioviļņi slikti izplatās ūdenī

Mobilais telefons raida un saņem radioviļņu signālu. Daļa radioviļņu atstarojas no ūdens virsmas, bet daļa absorbējas ūdenī, tāpēc signāls nesasniedz mobilo telefonu. Saldūdens radioviļņus absorbē sliktāk nekā sāļš ūdens – noslīcinot telefonu ezerā, ir lielākas iespējas saņemt zvanu nekā jūrā. 

Iepriekšējās atbildes 08.12. - 15.12.

Kāpēc drons nevar pacelties, kad tam apakšā pielīmēta kartona plāksne?

Gaisa plūsma no drona propelleriem spiež plāksni pie zemes

Propelleru radītā gaisa plūsma pret plāksni rada lejup vērstu spēku. Drona cēlējspēks ir aptuveni vienāds ar spēku, kas spiež plāksni pie zemes. Tā kā abu spēku summa ir nulle, drons nevar pacelties.

Iepriekšējās atbildes 01.12. - 08.12.

Kāda viela varētu atrasties šajā pulkstenī?

Sasmalcināta dzelzs

Dzelzs ir feromagnētisks materiāls, t. i., tas spēcīgi magnetizējas, ja atrodas magnēta tuvumā. Nelielās dzelzs skaidiņas savstarpēji pievelkas, veidojot līnijas magnētiskā lauka formā.

Iepriekšējās atbildes 24.11. - 01.12.

Kāda ir izplatītākā hidraulisko šķidrumu pamatsastāvdaļa?

Eļļa

Hidrauliskajam šķidrumam jābūt nesaspiežamam, tas nedrīkst putot un radīt berzi – tam jāpiemīt daudzām īpašībām, lai ierīces, kuras darbina hidrauliskās sistēmas, strādātu efektīvi. Pievienojot eļļai dažādas piedevas, var iegūt šķidrumu, kas vislabāk atbilst šīm īpašībām.

Iepriekšējās atbildes 17.11. - 24.11.

Kāpēc ūdens tek uz augšu?

Pudelē samazinās spiediens

Pēc karstā ūdens izliešanas pudelē paliek tvaiks, kurš lēnām kondensējas, tā samazinot spiedienu pudelē. Samazinātā spiediena dēļ pudelē caur salmiņu ieplūst vēsais ūdens, tāpēc karstā tvaika kondensācija notiek vēl straujāk. 

Iepriekšējās atbildes 10.11. - 17.11.

Kādu fizikālu parādību atklāj šis eksperiments?

Palielinoties dzelzs temperatūrai, tā vairs nav magnētiska

Par Kirī punktu sauc temperatūru, pie kuras materiāliem pazūd feromagnētiskās īpašības jeb tie vairs nav magnētiski. Dzelzij Kirī temperatūra ir 770 ⁰C – pēc tās sasniegšanas dzelzs zaudē savas magnētiskās īpašības.

Iepriekšējās atbildes 03.11. - 10.11.

Kas atrodas kastē?

Magnēts

Lādētās daļiņas jeb elektroni, kas pārvietojas ekrāna iekšpusē, ielidojot magnētiskajā laukā, maina savu kustības virzienu. Pietuvinot ekrānam magnētu, tas rada magnētisko lauku – elektroni vairs nenonāk tiem paredzētajās vietās un attēls izmainās.

Iepriekšējās atbildes 27.10. - 03.11.

Ar ko atšķiras abi lādēšanas veidi?

Ar lādēšana strāvas stiprumu

Lielākā daļa mobilo telefonu bateriju tiek lādētas ar 5 voltu spriegumu, taču tas, cik ātri uzlādēsies telefons, ir atkarīgs no strāvas stipruma. Maksimālā lādēšanas strāva parasti norādīta uz lādētāja, taču parasti tā ir 1–2 ampēri. Lielākajai daļai portatīvo datoru USB ieejas maksimālais strāvas stiprums ir 1 ampērs, tāpēc lādēšana aizņem ilgāku laiku.

Iepriekšējās atbildes 20.10. - 27.10.

Kāda ūdens fizikālā īpašība mainījās, pievienojot tam nedaudz ziepju?

virsmas spraigums

Virsmas spraigums ir ūdens virsmas molekulu savstarpējās pievilkšanās spēks. Lielākā daļa mazgāšanas līdzekļu ūdens virsmas spraigumu samazina. Vietā, kur ūdens virsmai pieskārās pirksts ar mazgāšanas līdzekli, virsmas spraigums samazinājās un ūdens virsējā daļa tādēļ savilkās ap trauka malām, kur virsmas spraigums ir lielāks.

Iepriekšējās atbildes 13.10. - 19.10.

Kā sauc elektromagnētiskos viļņus, kurus izstaro TV pults?

infrasarkanais starojums

Televīzijas pults priekšpusē ir neliela gaismas diode, kas izstaro infrasarkano starojumu. Starošanas princips ir līdzīgs kā redzamās gaismas diodēm, taču cilvēka acs infrasarkano starojumu uztvert nespēj.

Iepriekšējās atbildes 06.10. - 13.10.

Kā sauc fizikālo parādību, kas novērojama saulesbrillēs un LCD ekrānā?

polarizācija

Viena no LCD ekrāna un daudzu saulesbriļļu sastāvdaļām ir polarizācijas filtrs. Izmantojot divus polarizācijas filtrus vienlaikus, to caurlaistā gaisma atkarīga no savstarpējā novietojuma. Ja abu filtru polarizācijas plaknes sakrīt, tie ir caurspīdīgi. Savukārt, ja vienu no filtriem pagriež par 90⁰, tiem cauri redzēt nav iespējams.

Spēles nolikums