Magnētisms un elektromagnētiskie viļņi

Urbis kā ģenerators

Situācijas apraksts

Skolotājs stundā stāstīja: “Elektromotorā rodas kustība, ja mēs tam pievadām elektrisko strāvu, no kuras motorā veidojas magnētiskais lauks. Elektroģenerators rada elektrisko strāvu, ja mēs tajā iekustinām ģeneratorā esošo magnētisko lauku. Ja mums no trim komponentēm – elektriskās strāvas, magnētiskā lauka un kustības – ir pieejamas vismaz divas, tad ir iespējams radīt trešo!”

“Skolotāj!” Pēteris pievērsa skolotāja uzmanību, paceldams roku: “Vai es pareizi sapratu? Ja es iegriezīšu urbi, tad es varēšu iegūt elektrisko strāvu?”

“Jā! Elektromotors', tātad arī urbis, var kļūt par elektroģeneratoru. To tu vari pats mājās pārbaudīt! Uzfilmē video un nākamnedēļ parādīsi pārējiem klasē!” atbildēja skolotājs.

Pētāmā problēma

Vai ar urbi var uzlādēt mobilo telefonu?

Darba piederumi

Līdzstrāvas elektromotors, pamatnes dēlis, līmlente, aukla, materiāli elektromotora iegriešanai, savienotājvadi, spuldze vai LED diode, mobilais telefons, voltmetrs vai multimetrs. Līdzstrāvas elektromotors ir ierīcēs, kuras darbina ar baterijām vai akumulatoru, piemēram, urbi.

Darba gaita

1. Līdzstrāvas elektromotoru stingri piestiprina pie pamatnes ar līmlenti un auklu. Savukārt pamatni stingri piestiprina pie galda vai citas stabilas virsmas.

2. Elektromotora rotējošajam galam pievieno kādu rokturi, kuru var griezt. Ja elektromotors ir pavisam mazs, tad vēlams pievienot sistēmu ar zobratu vai zobsiksnu.

3. Vietās, kur elektromotoram bija pievienotas baterijas vai akumulators, pievieno savienotājvadus. Pie savienotājvadiem pievieno spuldzīti vai LED diodi, ievērojot diodes polaritāti. Garāko LED diodes kājiņu pievieno pie plus pola.

4. Iegriez elektromotoru un vēro, kā iekvēlojas spuldze!

5. Ar multimetru vai voltmetru pārbaudi, cik lielu maksimālo spriegumu ir iespējams iegūt no izveidotā elektroģeneratora, un salīdzini to ar mobilā telefona lādētāja radīto spriegumu! Ja elektroģeneratora radītais spriegums ir lielāks nekā mobilā telefona lādētāja spriegums, tad pamēģini nedaudz uzlādēt savu mobilo telefonu. Mobilā telefona lādēšanai izmanto pārgrieztu lādētāja vadu.

Skaties video: