Kapsulas nolaišana

Situācijas apraksts

Astronomija palīdz uzzināt daudz vērtīga par debess ķermeņiem, taču uzzinām par tiem tikai to, ko iespējams noteikt no Zemes. Kosmosa izpēte kļūst ievērojami sarežģītāka, kad planētu ir nepieciešams izpētīt tuvumā ar zondes vai robota palīdzību. 2012. gadā uz Marsa tika nosēdināts NASA izpētes robots Curiosity (Zinātkāre), bet pirms nosēšanās tas pieveica vairāk nekā 560 miljonu kilometru nedaudz vairāk nekā astoņu mēnešu ilgā lidojumā. Izpētes pasākumā tika ieguldīti milzīgi finansiālie līdzekļi. Tādēļ robota sekmīga nosēšanās bija ļoti būtiska. 6. augusta rītā Curiosity (Zinātkāre) tuvojās Marsam ar ātrumu aptuveni 3600 m/s, un Marsa tuvumā gravitācija to bija paātrinājusi līdz 5900 m/s. Lai septiņu minūšu laikā sarežģītu procedūru sērijas rezultātā ātrums tiktu samazināts faktiski līdz nullei, bija jāizplāno precīzs un drošs veids, kā to izdarīt. Šajā gadījumā izpletnis nevar būt vienīgais risinājums, jo Marsa atmosfēra ir ievērojami retāka nekā Zemei.

Pētāmā problēma

Kā nosēdināt kapsulu ar trauslu kravu tā, lai krava paliktu vesela?

Darba piederumi

Ola, caurspīdīga plastmasas glāzīte, 4 papīra salvetes, 4 kokteiļsalmiņi, līmlente, balons, šķēres, mērlente.

Darba gaita

1. Izmantojot dotos materiālus, izdomā, kā uzkonstruēt trieciendrošu kapsulu, kas pati spēj samazināt kritiena ātrumu! Kapsulā vajadzēs ievietot olu un nomest to no noteikta augstuma.

2. Kad esi izdomājis, tad izveido kapsulu. Pamato, kādēļ esi izdomājis tieši tādu kapsulu, un paskaidro, kādu uzdevumu veic katra kapsulas daļa!

Domā un dari pats!

No kāda augstuma varētu šādu kapsulu nomest, lai ola nesasistos? Nomēri izvēlēto augstumu un pārbaudi, vai kapsula spēs izturēt triecienu no šāda augstuma tā, lai saglabātu olu veselu. Atrodi maksimālo augstumu, no kura varētu nomest izveidoto kapsulu tā, lai ola paliktu vesela.

Izdomā, kā varētu papildināt kapsulu ar jebkādiem materiāliem tā, lai kapsulas kritiens būtu vismaz 2 reizes lielāks, nekā tika nomērīts pirmajā kritienā! Pārbaudi kritienā savas kapsulas otro – uzlaboto variantu!

 

Skaties video: