Mobilā telefona kinozāle

Situācijas apraksts

Fizika spēj lauzt ne tikai gaismu, bet arī priekšstatu par to, ka mājas kinozāle ir kaut kas dārgs! Izmantojot dažus fizikas likumus un viegli pieejamus materiālus, ir iespējams savu mobilo telefonu pārveidot par mājas kinozāli.

Pētāmā problēma

Kā mobilā telefona novietojums ietekmē iegūtā attēla lielumu?

Darba piederumi

Mobilais telefons, neliela taisnstūrveida kaste, lupa (savācējlēca), tumša telpa, nazis, zīmulis, necaurspīdīga līmlente, mērlente, telefona austiņvads.

Darba gaita

1. Ieslēdz mobilajā telefonā maksimālo ekrāna spožumu un atslēdz ekrāna automātisko rotāciju.

2. Tumšā istabā telefonu novieto vietā, no kuras vēlies projicēt attēlu, un pavērs to pret sienu. Starp telefonu un sienu novieto savācējlēcu un maini attālumu no lēcas līdz mobilajam telefonam, līdz uz sienas iegūsti skaidru mobilā telefona radīto attēlu. Nomēri attālumu starp mobilā telefona ekrānu un lēcu.

3. Izvēlies kartona kasti, kuras garums ir tikpat liels vai nedaudz lielāks nekā nomērītais attālums starp lēcu un telefonu. Kastes priekšējā sienā pašā centrā izgriez caurumu lēcai. Caurums ir jāizgriež tā, lai gar lēcas malu un kasti nepaliktu atstarpes, pa kurām var izkļūt gaisma no mobilā telefona. Piestiprini lēcu pie kastes priekšējās sienas.

4. Piestiprini mobilo telefonu pie kastes aizmugurējās sienas tās centrā. Ja ir jāsamazina attālums starp lēcu un telefonu, tad starp mobilo telefonu un aizmugurējo sienu var piestiprināt vairākas kartona plāksnītes vai citu starpliku. Kā jānovieto telefons kastē, lai attēls uz sienas nebūtu apgriezts kājām gaisā?

5. Kartona kastes sānu sienā vari izveidot nelielu caurumu mobilā telefona austiņvadam.

6. Aiztaisi kasti ar vāku. Aizlīmē šķirbas kastes sānos ar necaurspīdīgu līmlenti, lai gaisma no kastes iekšpuses ārā spīdētu tikai caur lēcu.

7. Novieto izveidoto projektoru iepriekš izvēlētā vietā un pabīdi to tā, lai uz sienas būtu redzams skaidrs attēls. Pievieno austiņvadu telefonam. Ieslēdz filmu un baudi savu mājas kinozāli!

8. Pārbaudi, kā jāmaina telefona un lēcas novietojums, lai iegūtu lielāku vai mazāku attēlu. 

Skaties video