Skanošā caurule

Situācijas apraksts

Jebkura caurule spēj radīt skaņu, kad caur to ātri plūst gaiss. Šo parādību izmanto ērģelēs. 1967. gadā Helsinkos tika uzstādīts piemineklis Žanam Sibeliusam (1865-1957), tas veidots no apmēram 600 dažāda garuma un diametra caurulēm un rada dažādu toņu skaņas. Kā caurules parametri ietekmē radītās skaņas frekvenci?

Pētāmā problēma

Kā caurules parametri – diametrs un garums – ietekmē caurules radītās skaņas frekvenci?

Darba piederumi

Dažāda diametra tērauda caurules, metāla zāģis, vīle, rupjš metāla sietiņš, metāla šķēres, plakanknaibles, cimdi, aizsargbrilles, gāzes deglis.

Darba gaita

1. Nozāģē pēc izvēles dažādas caurules 30 – 80 cm garumā un novīlē asās malas.

2. Izgriez metāla sietiņa kvadrātu, kura malas garums ir apmēram 2 reizes lielāks nekā caurules diametrs.

3. Izgriezto sietiņu izloki sfēriskā formā un ievieto caurulē. Vajadzības gadījumā nogriez sietiņa asos stūrus. Sietiņa locīšanas laikā ir jālieto cimdi.

4. Uzvelc cimdus un aizsargbrilles. Ar gāzes degli uzskarsē caurulē ievietoto metāla sietiņu. Pēc tam turi cauruli vertikāli un novēro skaņas rašanos.

5. Ja skaņa nerodas, tad pamēģini sietiņu uzkarsēt vairāk. Ja tas nelīdz, tad atdzesē, izstum metāla sietiņu no caurules, izgriez vēl 1 – 3 tikpat lielus sietiņa gabalus un visus tos kopā ievieto caurulē. Pēc tam atkārto sietiņu karsēšanu.

Domā un dari pats!

Kā caurules diametrs ietekmē skaņas frekvenci? Skaņas frekvences mērīšanai vari izmantot ğitāras uzskaņošanas lietotnes, piemēram,PitchLab lite Android telefoniem.

Kā caurules garums ietekmē skaņas frekvenci?

Kāpēc, cauruli ar uzkarsētu sietu novietojot horizontāli, skaņa neveidojas, bet, novietojot vertikāli, rodas?

Skaties video: