Barometrs

Situācijas apraksts

Barometrs ir mērierīce spiediena mērīšanai. Spiediena mērīšana ir sastopama dažādās tehnikas jomās, bet vēl vairāk tā ir saistīta ar mūsu ikdienu.Barometru izmanto kā vienu no laika apstākļu prognozēšanas līdzekļiem.Barometra pašreizējais rādījums rāda, kāds laiks ir šobrīd, bet barometra rādījuma izmaiņas parāda, kā laiks izmainīsies tuvākajā nākotnē. Ja spiediens ir paaugstināts, tad debesis ir skaidras un ir saulains laiks bez nokrišņiem. Ja spiediens ir pazemināts, tad debesis bieži ir apmākušās un ir iespējami nokrišņi. Ja barometra uzrādītais spiediens palielinās, tad laiks skaidrosies un kļūs saulains. Ja barometra uzrādītais spiediens krītas lēnām, tad debesis apmāksies, bet, ja spiediens krītas strauji, tad gaidāms negaiss. Vai tev ir pašam savs barometrs, ar kuru varētu paredzēt laika apstākļu izmaiņas tuvākā nākotnē? 

Pētāmā problēma

Kā mājas apstākļos uztaisīt barometru, ar kuru var prognozēt laika apstākļus?

Darba piederumi

Stikla burka, gumijas balons, līmlente, šķēres, stingra aukla vai gumija, kokteiļa salmiņš un A4 papīrs.

 

Darba gaita

1. Izvēlies lielu un elastīgu balonu. Nogriez pusi no balona.

2. Uz burkas kakla uzmauc balonu. Pēc uzmaukšanas balonu uzstiep virs burkas kakla tā, lai gumijas virsma būtu pēc iespējas stingrāk uzvilkta.

3. Uzmaukto balonu nostiprini ar stingru auklu vai gumiju tieši zem burkas kakla.

4. Slīpi apgriez abus kokteiļa salmiņa galus. Vienu slīpi nogriezto galu pielīmē ar līmlenti pie uzstieptā balona pašā burkas kakliņa centrā. Otrs slīpi nogrieztais gals būs barometra „adata”, kura parādīs esošo spiedienu.

5. No A4 papīra loksnes izveido barometra skalas pamatu. Lapu garumā sadala 4 vienāda garuma joslās – lapu saloka uz pusēm un katru lapas pusi vēl uz pusēm. Kopā salīmē divas lapas malējās joslas un iegūst trijstūra prizmu.

6. Uz galda novieto izveidoto barometru un pie barometra „adatas” vertikāli novieto izveidoto barometra skalas pamatu. Uz barometra skalas pamata atzīmē barometra skalas iedaļu tieši pie „adatas” un, ņemot vērā informāciju par pašreizējiem laika apstākļiem televīzijā, internetā un saviem novērojumiem, pretī iedaļai uzraksti ar cipariem un vārdiem vai zīmējumu esošās iedaļas vērtību. (Lielisks esošo laika apstākļu informācijas avots internetā ir http://www.wunderground.com/auto/wxmap/)

7. Pamatojoties uz informāciju par esošajiem laika apstākļiem televīzijā vai internetā, pakāpeniski sagraduē savu barometru. Katru nākamo iedaļu iegūsti, kad ir mainījušies laika apstākļi.

8. Paskaidro, kā izveidotais barometrs strādā! Cik ilgam laikam uz priekšu varētu prognozēt laika apstākļus ar paštaisītu barometru?

9. Kā, tavuprāt, varētu mainīt barometra konstrukciju, lai palielinātu barometra precizitāti? Izvirzi hipotēzi un pārbaudi savu pieņēmumu, izveidojot vēl vienu barometru. Pamato, vai hipotēze ir apstiprinājusies!

Domā un dari pats!

Paskaidro, kā izveidotais barometrs strādā! Cik ilgam laikam uz priekšu varētu prognozēt laika apstākļus ar paštaisītu barometru?

Kā, tavuprāt, varētu mainīt barometra konstrukciju, lai palielinātu barometra precizitāti? Izvirzi hipotēzi un pārbaudi savu pieņēmumu, izveidojot vēl vienu barometru. Pamato, vai hipotēze ir apstiprinājusies!

Skaties video: 

Pārbaudi savas zināšanas:

aizpildi testu par eksperimentu vēsturi ŠEIT

un testu par mērīšnas kļūdām ŠEIT!