Otrais Ņūtona likums (1. att.) nosaka to, ka ķermeņa paātrinājums ir tieši proporcionāls spēkam, kas uz to darbojas, un apgriezti proporcionāls masai, kas piemīt ķermenim, turklāt paātrinājums ir vērsts spēka darbības virzienā. Tā kā uz ķermeni reizē var darboties vairāki spēki, tad Ņūtona likumā esošo spēku sauc par kopspēku.

Ja pirmais Ņūtona likums darbojas tad, kad kopspēks ir vienāds ar nulli, tad ar otro Ņūtona likumu ir tieši pretēji – tas apraksta kustību tad, kad rezultējošais spēks nav nulle.

1.att. Otrais Ņūtona likums

Otrais Ņūtona likums dabā

2. attēlā redzama automašīnas kustībai, kura aprīkota ar ierīci, kas ik pēc noteikta laika momenta nopilina eļļas pilienu. Redzot cik bieži pilieni atkārtojas, var spriest par automašīnās kustību un kopspēku, kas uz to darbojas.   

Pirmajā kustībā ir redzams, ka mašīnai piemīt paātrinājums kustības virzienā, līdz ar to spēks  arī vērsts kustības virzienā – pa labi. Otrajā gadījumā automašīnas ātrums samazinās, tātad spēks vērsts kustībai pretējā virzienā – pa kreisi. Trešajā gadījumā kustība ir vienmērīga, pēc pirmā Ņūtona likuma kopspēks, kas darbojas uz automašīnu, ir nulle.

2.att. Vienas automašīnas dažāda rakstura kustības

Cilvēku fiziskais spēks un izturība ir ierobežoti lielumi, tādēļ cilvēks labprātāk pārvieto vieglākus priekšmetus. Kādēļ? Pieliekot mazāku spēku, šim ķermenim var piešķirt lielāku paātrinājumu, tādēļ to ir vieglāk pārvietot.

Ņūtona likumus skaties FIZMIX veidotajā video par Ņūtona likumiem:

 

No kā ir atkarīgs ķermeņa paātrinājums?

No pieliktā spēka
No ķermeņa masas
No pieliktā spēka un ķermeņa masas
No zvaigžņu stāvokļa