Elektriskie lādiņi un elektriskais lauks

Elektroskops

Situācijas apraksts

“Māra, vai tu esi mēģinājusi pievilkt papīra gabaliņus ar pildspalvu?” jautāja Andris.

“Jā! Bet ar ķemmi man sanāk pielipināt vairāk papīriņus nekā ar pildspalvu,” atbildēja Māra.

“Hmmm... Nekad to neesmu mēģinājis darīt ar ķemmi. Vai tā uzlādējas vairāk nekā pildspalva?” sacīja Andris un atcerējās, ka lādiņa noteikšanai varētu izmantot elektroskopu. Bet kā lai to izveido mājās?

Pētāmā problēma

Kuru mājās atrodamo priekšmetu iespējams uzlādēt visvairāk?

Darba piederumi

Stikla trauks ar vāku, nagla ar āmuru vai urbis, līme, vara stieplīte, alumīnija folija, šķēres, vilnas audums un dažādi priekšmeti, kuru spēju uzlādēties pārbauda ar elektroskopu pēc to berzēšanas, piemēram, pildspalva, zīmulis, lineāls, stikla glāze, plastmasas glāze, balons, ķemme, atslēgas  u. c.

Darba gaita

1. No alumīnija folijas izgriez divus vienādus nelielus taisnstūrveida gabaliņus.

2. Burkas vākā izurb caurumu vai arī izsit caurumu ar naglu un āmuru.

3. Vienu vara stieples galu saloki nelielā riņķī. Taisno vara stieples galu iespraud vāka caurumā. Stieplīti stingri pielīmē pie vāka.

4.  No taisnā stieplītes gala saloki nelielu āķi. Uz izveidotā āķa uzspraud sagatavotās alumīnija folijas strēmelītes tā, lai tās varētu brīvi kustēties uz āķa, bet nenokristu.

5. Vāku uzliec burkai virsū tā, lai strēmelītes atrastos burkas iekšpusē.

6. Divus priekšmetus var uzlādēt, radot berzi starp tiem. Pārbaudi, kādu priekšmetu un ar ko ir iespējams uzlādēt visvairāk!

7. Ja pie vara stieplītes pieskaras ar uzlādētu priekšmetu, tad folijas strēmelītes uzlādējas ar vienādu lādiņu un atgrūžas. Jo lielāks lādiņš, jo stiprāk atgrūžas strēmelītes.

Elektroskopa shēma

Skaties video: