Vēja tunelis

Situācijas apraksts

Vēja tunelis ir ierīce, ar kuru modelē gaisa plūsmu un novēro gaisa plūsmas izmaiņas ap ievietotiem šķēršļiem. Pirmie vēja tuneļi tika izveidoti, lai pētītu gaisa plūsmu ap lidmašīnām. Veiktie pētījumi un iegūtie rezultāti palīdzēja optimizēt virsbūvi, lai samazinātu gaisa pretestību, degvielas patēriņu un palielinātu lidojuma ātrumu. Aerodinamikas pētījumi ir īpaši svarīgi F1 sacensību mašīnām, jo lielā ātrumā ap mašīnas korpusu var rasties gaisa plūsmas turbulence, kas ievērojami samazina mašīnas stabilitāti trasē un rada lielāku gaisa pretestības spēku.

Pētāmā problēma

Kā priekšmeta forma un izmērs ietekmē vēja plūsmu?

Darba piederumi

Kaste, ventilators, strāvas avots, salmiņi un instrumenti zāģēšanai, griešanai, līmēšanai.

Darba gaita

1. Kastes galos gareniskā virzienā izveido divus caurumus – vienu, kurā ievietot ventilatoru, otru, kurā ievietot no salmiņiem veidotu režģi.

2. Kastes sānos izveido vairākus nelielus caurumus un vienu lielāku caurumu uz kastes vāka, lai varētu vērot vēja tunelī notiekošo. Visus vērošanai paredzētos caurumus no iekšpuses pārklāj ar caurspīdīgu plēvi, lai neizjauktu gaisa plūsmu no caurumiem galos.

3. Režģi veido no kokteiļu salmiņiem. Salmiņus sagriež 3 –5 cm garos vienādos gabalos un salīmē kopā.

4. Izveidotajā tunelī ievieto ventilatoru un izveidoto režģi. Iedarbina vēja tuneli un pārbauda, vai  gaiss plūst tikai pa gala caurumiem virzienā no režģa uz ventilatoru.

5. Lai redzētu gaisa plūsmu, izmanto dūmus, piemēram, no vīraka kociņiem.

Domā un dari pats!

Izpēti, ar ko atšķiras gaisa plūsma vēja tunelī, kad galā ir/ nav ievietots režģis?

Kastē ievieto dažādus priekšmetus, piemēram, rotaļu mašīnīti, bumbu vai lidmašīnu un novēro, kāda gaisa plūsma ap to veidojas! Izpēti, kurās vietās ap priekšmetu veidojas lamināra gaisa plūsma un kur veidojas turbulence.

Izveido lidmašīnas spārna modeli un novērtē, kā modeļa forma un novietojums ietekmē plūsmu!

Nofilmē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus!

Izveidoto video nosauc veja_tunelis_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv

vai

fotografē savu darba procesu un iegūtos rezultātus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto rakstu nosauc veja_tunelis_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!

Skaties video: