Bundža - bumerangs

Situācijas apraksts

Ikviens ir pilnībā pārliecināts: ja augšup uzmet bumbu, tad bumba nokritīs atpakaļ, un, jo lielāks ir bumbas izmešanas ātrums, jo lielāku augstumu tā spēj sasniegt. Uz jautājumu – kāpēc bumba nokrīt atpakaļ uz zemes? – vairākums noteikti atbildēs: “Jo Zeme pievelk bumbiņu atpakaļ!”. Bet tad rodas pretjautājums: “Kāpēc bumbiņa šajā situācijā pusi no visa laika spēj lidot prom no Zemes? Ja Zeme to visu laiku pievelk, tad jau bumbiņai no paša sākuma vajadzētu lidot Zemes virzienā!” Patiesā atbilde slēpjas bumbiņas enerģijas pārvērtībās no kinētiskās uz potenciālo un otrādi. Izveido pats savu ierīci, kura darbotos līdzīgi kā bumerangs – atgrieztos atpakaļ izmešanas vietā!

Pētāmā problēma

Kā bundžas izmēri ietekmē tās spēju atgriezties no izmešanas punkta?

Darba piederumi

Skārda vai kartona bundža, liels uzgrieznis vai cits smags ķermenis, gumija, šķēres un metāla stieplīte.

Darba gaita

1. Bundžas apakšā izdur divus caurumus, caur kuriem izvelc gumiju. Izdur arī bundžas vākā divus caurumus, caur tiem izvelc abus gumijas galus un sasien.

2. Ap uzgriezni apsien aukliņu.

3. Ar drauga palīdzību atver bundžas vāku un izstieptajai gumijai piesien uzgriezni, lai tas savienotu abas gumijas auklas vienā vietā.

4. Novieto bundžu uz galda un viegli to ieripini. Pēc laika manīsi, ka bundža apstājas un sāk rotēt atpakaļ.

  

Domā un dari pats!

Izskaidro, kādas enerģijas pārvērtības novērojamas šajā eksperimentā!

Izveido vēl vienu bundžu – bumerangu no citas formas bundžas un izvērtē, kā bumeranga garums vai diametrs ietekmē tā spēju atgriezties atpakaļ.

Kā mainīsies bumeranga kustība atkarībā no sākotnēji pieliktā spēka?

 Skaties video:

  

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par impulsu ŠEIT!