Vielu fizikālās īpašības

Neparastie ziepju burbuļi

 Situācijas apraksts

Mazā Laura jautā savam tētim: “Tēti, kāpēc caur kvadrātainu formiņu nesanāk kvadrātaini burbuļi? Es gribu uztaisīt kvadrātainu burbuli!”

Tētis atbildēja: “Caur jebkādu formu pūšot ziepju burbuli, tas vienmēr veidosies apaļš. Bet es esmu redzējis, ka ir iespējams uztaisīt ziepju burbuli kā kubu.”

Pētāmā problēma

Cik dažādās formās ir iespējams izveidot ziepju burbuļus?

Darba piederumi

Kokteiļsalmiņi, līmes pistole ar karsto līmi, lineāls, šķēres, šķidrās ziepes vai trauku mazgāšanas līdzeklis, ūdens, trauks šķīdumam.

Darba gaita

1. No kokteiļa salmiņiem un karstās līmes ar lineāla un šķēru palīdzību izveido dažādas telpiskās figūras, piemēram, kubu, tetraedru, oktaedru, prizmu, piramīdu u. c. Vienai no virsotnēm pielīmē klāt vēl vienu salmiņu figūras turēšanai. Kokteiļa salmiņu un līmes vietā vari izmantot arī citus materiālus, piemēram, koka irbulīšus un diegu.

Telpiskās figūras piemērs

2. Trauku ziepjūdens gatavošanai izvēlies tik lielu, lai tajā varētu pilnībā iegremdēt jebkuru izveidoto figūru. Izvēlētajā traukā sagatavo ziepjūdeni.

3. Izveidotās figūras iegremdē ziepjūdenī un pārbaudi, kādas ziepjūdens plēvītes veidojas.

4. Ar vēl vienu salmiņu iepūt burbuļus figūras iekšpusē un mēģini iegūt dažādas formas burbuļus. Pārbaudi, cik dažādu formu ziepju burbuļus tev izdosies izveidot!

Domā un dari pats!

Nofilmē vai nofotogrāfē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

vai

Izveidoto rakstu nosauc ziepjuburbuli_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!

Skaties video: