Mazais kartupeļu šāvējs

Situācijas apraksts

Lai šaujamierocis šautu, ir vajadzīgs lādiņš un spēks, kas izšauj lādiņu noteiktā virzienā. Loka bulta izšaujas auklas radītā elastības spēka ietekmē, bet lielgabala lādiņš izšaujas pulvera radītā gāzes spiediena dēļ. Ir acīmredzami saprotams, ka, atvelkot loka auklu stingrāk vai palielinot pulvera daudzumu lielgabalā, varētu bultu vai lādiņu aizšaut tālāk. Bet vai tas ir vienīgais apstāklis/ iemesls/ paņēmiens, kas ietekmē šaušanas tālumu?

Pētāmā problēma

Kā lādiņa novietojums stobrā ietekmē šaušanas tālumu?

Darba piederumi

Stobrs – ap 50 cm gara plastikāta caurule ar iekšējo diametru apmēram 2 cm (vēlams caurspīdīga), ap 70 cm garš apaļš koka vai plastmasas stienis, kuru var iebāzt caurulē, mērlente, kartupeļi. Līdztekus minētajām eksperimenta veikšanai var izmantot arī citas palīgierīces.

Darba gaita

1. Ar cauruli iedur caurumu kartupelī tā, lai kartupeļa gabals iesprūstu vienā caurules galā. Tāpat izdara, lai arī caurules otrā galā būtu kartupeļa gabals. To kartupeļa gabalu, kurš izlidos, turpmāk sauksim par lādiņu.

2. Ar stieni strauji bīda vienu kartupeļa gabalu tuvāk otram kartupeļa gabalam līdz brīdim, kad otrais kartupeļa gabals jeb lādiņš izlido. Pēc „šāviena” kartupeļu šāvēju pārlādē – caurulē iespiež vēl vienu kartupeļa gabaliņu tā, lai starp abiem gabaliņiem būtu gaiss.

3. Izvirzi hipotēzi, kā lādiņa novietojums stobrā attiecībā pret caurules galu ietekmē šaušanas tālumu!

4. Izdomā veidu, kā tu noteiksi šaušanas attālumu! Atceries: mainīties drīkst tikai kartupeļa novietojums stobrā!

Dari pats!

Maini lādiņa atrašanās vietu stobrā attiecībā pret vienu no caurules galiem un izpēti, kā tas ietekmē kartupeļa lidošanas attālumu!

Kā kartupeļa lidošanas attālumu ietekmē tas, cik strauji stienis tiek iestumts caurulē?

Izdomā, kā varētu noteikt kartupeļa izlidošanas ātrumu!

Skaties video:

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par atvasinātajiem spēkiem ŠEIT