Sviras svari

Situācijas apraksts

Sviras svaru pamatā darbojas sviras likums, tas apgalvo, ka pleca garuma un svara reizinājums abās svaru pusēs ir vienāds. Sviras svariem atšķirībā no elektroniskajiem nav vajadzīgas baterijas, un tos ir iespējams uzmeistarot pavisam viegli.

Pētāmā problēma

Cik precīzi ir iespējams nomērīt ķermeņu masu ar paštaisītiem sviras svariem?

Darba piederumi

Vismaz 1 m garš dēlis, zāģis, mērlente, marķieris vai zīmulis, nazis, trijstūrveida pamatne, līmlente, sīknaudas monētas, ķermenis ar zināmu masu, piemēram, 1 kg cukura, virtuves svari.

Darba gaita

1. Nomēri izvēlētā dēļa garumu un atzīmē vidu uz tā. Vidū iezāģē rievu dažu milimetru dziļumā un pēc tam ar nazi iezāģējuma malas padari nedaudz slīpas, lai svari nebūtu pārāk jutīgi.

2. Novieto dēli ar rievu uz pamatnes un pārbaudi, vai tas atrodas līdzsvarā. Ja dēlis neatrodas līdzsvarā un viena no malām virzās uz leju, tad svariem ir jāveic neliela korekcija, ar līmlenti pielīmējot sīknaudas monētiņas dēļa vieglākajā pusē, līdz dēlis būs līdzsvarā.

3. Uz svariem novieto sveramo priekšmetu un priekšmetu ar zināmo masu, pieturot dēli. Vienu no abiem priekšmetiem pārbīdi tuvāk vai tālāk no atbalsta punkta, līdz sviras svari atradīsies līdzsvarā.

4. Nomēri attālumu no dēļa atbalsta punkta līdz katra priekšmeta vidum.

5. Izmantojot sviras likuma sakarību, aprēķini, cik liela ir sveramā priekšmeta masa.

6. Pārbaudi ar virtuves svariem, cik liela ir sveramā priekšmeta masa! Cik liela ir masas mērījuma neprecizitāte ar paštaisītiem sviras svariem?

Skaties video: