Pinhole kamera

Situācijas apraksts

Pinhole kamera ir viens no vienkāršākajiem fotoaparātu modeļiem, kuram nav nepieciešamas lēcas. Pa nelielu caurumiņu cieši noslēgtas kastes galā ieplūdusī gaisma projicē attēlu uz kastē ievietotā ekrāna. Lūkojoties kastē, redzēsi attēlu gluži kā fotografējot ar senāku fotoaparātu, kad attēls caur objektīvu bija redzams otrādi. Ja ir pietiekami liela pacietība, ekrāna vietā novietojot neizgaismotu fotofilmiņas fragmentu, pēc zināma laika iegūsi attēla projekciju uz fotofilmas, kuru pēc tam varēsi attīstīt.

Pētāmā problēma

Kā iegūt visskaidrāko attēlu ar pinhole kameru?

Darba piederumi

Kartona kaste ar vāku, metāla bundža, melna izolācijas lente, āmurs, nagla, rakstāmais, monēta, šķēres, papīra nazis, cepampapīrs, gumija.

Darba gaita

Kameras izskats

1. Ar naglu un āmuru izdur metāla bundžas pamatnē caurumu.

2. Vienā no kastes galiem apvelc apli ap metāla bundžu un izgriez to.

3. Pretējā galā apvelc apli ap monētu un izgriez to.

4. No cepampapīra izgriez kvadrātu, ko ar gumijas palīdzību nostiprini uz metāla bundžas vaļējā gala kā vāciņu.

5. Metāla bundžu ievieto izgrieztajā caurumā ar pamatni uz āru. Ar izolācijas lenti rūpīgi nolīmē savienojuma vietas starp bundžu un kartona kasti, lai kastes iekšpusē neiespīdētu gaisma.

6. Kastei uzliec vāku un aizlīmē visas spraugas, lai gaisma neiekļūst kastes iekšpusē.

Domā un dari pats!

Raugoties caur monētas caurumu, vēro, kā veidojas attēls kameras iekšpusē! Kā iegūtais attēls atšķiras no redzamā skata?

Kādā apgaismojumā iespējams iegūt vislabāko attēla redzamību? Kādus priekšmetus projicēt uz ekrāna ir vieglāk?

Pinhole kameru iespējams izveidot arī tad, ja kartona kastes vietā izmanto savu istabu. Jāpanāk pilnīga istabas aptumšošana, aizklājot logus ar necaurspīdīgu materiālu, piemēram, kartonu un izveidojot tajā tikai vienu caurumiņu. Kāds veidosies attēls un kurā vietā to varēs novērot?

Skaties video: