Brīvais kritiens

Situācijas apraksts

Ja cilvēks lec no kāda augstuma, tad svarīgi ir paredzēt, kurā vietā viņš nolēks vai nokritīs. Protams, ir viegli paredzēt, kur tas notiks, ja cilvēks lec no 3, 5 vai pat 10 metru augstuma. Bet, piemēram, cik liels baseins ir jāizvēlas, lai kādreizējais pasaules čempions niršanā no augstuma Dana Kunze ielēktu tajā no 52 m augstuma?

Cik liela zemes platība ir jāparedz izpletņlēcēju nosēšanās nodrošināšanai, kad viņi lec no vairāku kilometru liela augstuma?

Un cik liela zemes platība bija jāparedz, lai veiksmīgi piezemētos stratosfēras izpletņlēcējs F.Baumgartners, kad viņš lēca no 39 km liela augstuma?

Pētāmā problēma

Kā priekšmeta krišanas augstums ietekmē piezemēšanās precizitāti?

Darba piederumi

Ciets kartons, līmlente, monēta, kuru var iebāzt PET pudelē, zīmulis vai cits garenisks priekšmets, burka, glāze, PET pudele un citi trauki ar dažādu izmēru atveri.

Darba gaita

1. No cieta kartona nogriez vienāda platuma (~ 2 cm) loksnītes. Nogrieztās kartona loksnītes galus salīmē kopā ar līmlenti, lai izveidotos riņķis. Kopā var salīmēt arī vairākas kartona loksnītes. Izveido vismaz 3 dažāda lieluma riņķus, kuru diametrs savstarpēji atšķiras vismaz par 5 cm.

2. Trauku novieto uz virsmas un virs trauka atveres stabili novieto vienu izveidoto kartona riņķi.

3. Uz riņķa novieto vertikāli zīmuli vai noliec monētu tieši virs atveres.

4. Ar strauju rokas kustību izrauj kartona riņķi! Tā rezultātā zīmulim vai monētai vajadzētu iekrist traukā.

Domā un dari pats!

Izpēti, kā kartona riņķa lielums ietekmē monētas un zīmuļa kritiena precizitāti traukā. Vai monētas un zīmuļa kritiena precizitāte atšķiras, ja izmanto vienāda izmēra kartona riņķus? Izskaidro, kādēļ taukā ar šaurāku atveri ir grūtāk trāpīt!

Nofilmē vai nofotogrāfē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

vai

Izveidoto rakstu nosauc brivaiskritiens_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!

Skaties video:

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par atvasinātajiem spēkiem ŠEIT