Karuselis

Situācijas apraksts

Daudziem patīk karuselis to emociju un izjūtu dēļ, kuras ir iespējams tajā iegūt. Vēl jo vairāk elpa aizraujas, kad karuselī esi uzmests kājām gaisā. Tādos brīžos drošības jostas ir ļoti noderīgas. Bet vai drošības josta ir vienīgā, kas cilvēku notur karuselī?

Pētāmā problēma

Kā ir iespējams panākt, lai ūdens netek ārā no glāzes, kad tā ir apgriezta kājām gaisā?

Darba piederumi

Finiera vai koka plāksnes kvadrāts, kura vienas malas garums ir ~ 25 cm, izturīga aukla 3 – 4 m, urbis, šķēres, plastmasas glāzes, plastmasas spainis un citi plastmasas trauki, ūdens.

Darba gaita

1. Finiera vai koka kvadrāts ir pamatne, uz kuras tiks atbalstītas glāzes. Pamatnes visos 4 stūros izurb pietiekami lielus caurumus, lai cauri varētu izvērt auklu.

2. Auklu sagriez 4 vienāda garuma daļās. Katru auklas gabalu izbāz cauri vienam caurumam un stingri nostiprini zem pamatnes.

3. Visas 4 auklas sasien vienā mezglā apmēram 50 – 70 cm augstumā virs pamatnes tā, lai, turot auklas aiz sasietā mezgla, platforma būtu horizontālā stāvoklī.

4. Uz platformas novieto ar ūdeni piepildītu plastmasas glāzi. Platformu iešūpo, turot aiz auklām, un veic vismaz vienu pilnu apgriezienu vertikālā virzienā. Līdzīgu eksperimentu veic ar vairākām glāzēm, spaini, bļodu u.c. Drošības apsvērumu dēļ izmanto tikai plastmasas traukus. Eksperimenta laikā neviens cilvēks nedrīkst atrasties eksperimentētāja tiešā tuvumā un pamatnes rotācijas virzienā.

Domā un dari pats!

Izpēti, kā trauka augstums ietekmē tā spēju noturēties uz pamatnes rotācijas laikā! Kādu vislielāko ūdens tilpumu ir iespējams droši noturēt uz šīs pamatnes rotācijas laikā, neizlejot ūdeni no trauka? Kā rotācijas ātrums ietekmē ūdens spēju noturēties traukā?

Izskaidro, kādēļ rotācijas laikā no glāzes netek ārā ūdens, kaut arī glāze atrodas kājām gaisā?Nofilmē vai nofotogrāfē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

vai

Izveidoto rakstu nosauc karuselis_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!

Skaties video:

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par atvasinātajiem spēkiem ŠEIT