Vertikālais un slīpais sviediens

Situācijas apraksts

Ēriks un Marta strīdas un cenšas viens otram pierādīt sava apgalvojuma patiesumu. Ēriks Martai saka: „Ja es akmeni izsviedīšu pret horizontu, tas lidos ilgāk nekā tad, ja akmeni atlaidīšu no tāda paša augstuma un ļaušu brīvi krist. Tas taču ir loģiski – jo tālāk akmenim ir jālido, jo ilgāk tas lidos.” Marta atbild Ērikam: „Tas ir tikai tavs pieņēmums, kuru tu neesi pārbaudījis! Kādreiz bija pierādīts, ka ķermenis brīvā kritienā un sviedienā pret horizontu no vienāda augstuma pret zemi atsitas vienlaicīgi. Arī matemātiskās izteiksmes apgalvo, ka no noteikta augstuma pret horizontu mests ķermenis zemes virsmu sasniegs tikpat ilgā laikā kā ķermenis brīvā kritienā.” Ēriks Martai nepiekrīt un saka: „Kā tu vari apgalvot, ka to kādreiz pierādīja, ja pat nezini, kurš to ir pierādījis! Ar eksperimentu tev pierādīšu, ka mans pieņēmums ir patiess.”

Pētāmā problēma

Vai priekšmets no vienāda augstuma metienā pret horizontu un brīvā kritienā zemi sasniegs vienlaicīgi?

Darba piederumi

30 cm lineāls vai plāns koka dēlītis, divas monētas un divi citi vienādi ķermeņi (piemēram, vienādas stikla vai metāla bumbiņas, vienāda lieluma oļi u.c.), dažāda augstuma galda virsmas.

Darba gaita

1. Noliec lineālu un monētas, kā parādīts zīmējumā.

2. Ar vienas rokas rādītājpirkstu piespied lineālu pie virsmas un ar otru roku strauji pagrūd lineālu, kā tas ir parādīts zīmējumā. Grūdiena rezultātā monētai A vajadzētu brīvi krist vertikālā virzienā, bet monēta B tiktu sviesta pret horizontu un kristu lejā pa līklīnijas trajektoriju.

3. Pēc kritiena skaņas var noteikt, vai monētas nokrīt vienlaicīgi vai nē.

Dari pats!

Monētu vietā paņem 2 citus vienādus priekšmetus un pārbaudi, kā paši priekšmeti ietekmē rezultātu.

Izpēti, kā kritiena augstums ietekmē rezultātu.

Nofilmē vai nofotogrāfē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

vai

Izveidoto rakstu nosauc horizontalslipssviediens_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!

Skaties video:

Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par impulsu ŠEIT