Burbuļu levitācija

Skaties video:

Situācijas apraksts

Vārds “peldēt” mums parasti asociējas ar ķermeņu peldēšanu šķidrumā, tam daļēji iegrimstot. Ķermeņu peldēšana notiek Arhimēda cēlējspēka iedarbībā. Levitācija ir ķermeņu lidošana gāzveida vidē bez mehāniska atbalsta. Ja viegls ķermenis nekustīgi atrodas virs neredzamas smagas gāzes Arhimēda cēlējspēka dēļ, tad to varētu saukt gan par peldēšanu, gan par levitāciju.

Pētāmā problēma

Kā ogļskābā gāze ietekmē ziepju burbuļa noturēšanos gaisā?

Darba piederumi

Etiķis, soda, karote, vismaz 15 cm dziļš plastmasas trauks, kokteiļsalmiņš, šķidrās ziepes, silts ūdens, maza glāze, telpa bez caurvēja. Eksperimentā var izmantot arī citu ogļskābās gāzes avotu.

Darba gaita

1. Eksperimentu veic telpā, kurā nav vēja. Pat vāja gaisa plūsma var izpūst ogļskābo gāzi un  ziepju burbuļus ārā no trauka.

2. Mazā glāzītē sagatavo ziepjūdeni no siltā ūdens un šķidrajām ziepēm. Ar kokteiļsalmiņu pārbaudi, vai no sagatavotā ziepjūdens var uzpūst lielus ziepju burbuļus! Vajadzības gadījumā pievieno vēl ziepes.

3. Plastmasas traukā ieber 4 – 5 karotes sodas un uzlej pusglāzi etiķa. Pagaidi, līdz beidzas reakcija, kuras gaitā kā viens no blakusproduktiem rodas ogļskābā gāze.

4. Virs trauka uzpūt ziepju burbuli un ļauj tam iekrist traukā ar ogļskābo gāzi. Ziepju burbulim vajadzētu “peldēt” virs neredzamās ogļskābās gāzes.

Domā un dari pats!

Kādas citas gāzes var izraisīt līdzīgu ziepju burbuļu lidošanu?

Kāds spēks palīdz ziepju burbulim noturēties virs ogļskābās gāzes?

 

Nofilmē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto video nosauc burbululevitacija_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv

vai

nofotografē savu darba procesu un iegūtos rezultātus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto rakstu nosauc burbululevitacija_vards.uzvards, nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!