Elektromagnēts

Situācijas apraksts

Lai darbotos elektromotori, tiem ir vajadzīgs kustīgs magnētiskais lauks. Mainīgu magnētisko lauku var viegli iegūt, kustinot pastāvīgos magnētus, bet, ja izjauc elektromotoru, tad tur nav neviena pastāvīgā magnēta. Kustīgu magnētisko lauku iegūst ar mainīgu elektrisko strāvu, bet, ja elektriskā strāva plūst nemainīgā virzienā, tad iegūst magnētu, kura poli ir statiski. Šādus statiskos elektromagnētus izmanto magnētiskie celtņi tērauda priekšmetu pārvietošanai.

Pētāmā problēma

No kā ir atkarīga elektromagnēta spēja pievilkt priekšmetus?

Darba piederumi

Vismaz 3 dažādi 10–15 cm gari metāla stienīši, piemēram, nagla, cinkota skrūve, alumīnija vai vara stienītis u. c., tieva vara stieple ar izolāciju, dažādi sprieguma, piemēram, AA baterijas vai mobilā telefona akumulatori, līmlente, metāla saspraudes vai citi mazi priekšmeti, kuri pievelkas pie magnēta, šķēres, līmlente.

Darba gaita

Iekārtas shēma

 

1. Aptin naglu ar vara stiepli pēc iespējas ciešāk un nostiprini to ar līmlenti.

2. Pievieno pie brīvajiem galiem klāt sprieguma avotu un pārbaudi, cik labi magnēts pievelk saspraudes vai citus mazus priekšmetus!

Domā un dari pats!

Kā elektromagnēta serdeņa materiāls ietekmē magnēta pievilkšanas spēju? Kā serdeņa diametrs un uztītās spoles garums ietekmē magnēta pievilkšanas spēju? Kā tinumu skaits un spriegums ietekmē magnēta pievilkšanas spēju?

 

Nofilmē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus!

Izveidoto video nosauc elektromagnēts_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv

vai

nofotografēsavu darba procesu un iegūtos rezultātus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto rakstu nosauc elektromagnēts_vards.uzvards, nosūti uz info@fizmix.lvun iegūsti 50 punktus!