Elektromagnēts ar kustīgām gaismām

Situācijas apraksts

Elektromotors ir pamatā daudzu mājsaimniecības ierīču – elektriskās zobu birstes, urbja, miksera, ventilatora, gaisa nosūcēja, ūdens sūkņa u. c. – darbībai. Katra elektromotora griešanos rada magnētiskais lauks un lādiņu kustība. Lai izveidotu elektromotora modeli, pamatā ir vajadzīgas tikai divas lietas – spēcīgs magnēts un vads, pa kuru plūst strāva.

Pētāmā problēma

Kā skrūves garums un baterijas lielums ietekmē motora rotācijas ātrumu?

Darba piederumi

Baterijas, dažādas skrūves, spēcīgs apaļš magnēts, vara vadiņš. Elektromotora papildinājumam izmanto divas LED diodes, līmlenti, plakano bateriju vai nelielu propelleri.

Darba gaita

Shēmas attēls

1. Pie skrūves galviņas pieliek klāt magnētu.

2. Pie viena baterijas pola pievieno skrūvi ar aso galu un ļauj skrūvei brīvi karāties uz leju. Skrūvei vajadzētu turēties pie baterijas. Ja tā neturas, tad izvēlies citu skrūvi vai magnētu.

3. Pie otra baterijas pola pieliec vienu vada galu un ar otru vada galu pieskaries magnētam vai skrūves galviņai, tad vajadzētu notikt rotācijai.

4. Magnēta galā pievieno motora papildinājumu.  Piemēram, divas LED diodes pievieno pie plakanās baterijas, lai tās spīdētu, un nostiprini tās ar līmlenti. Pievieno spīdīgo konstrukciju magnēta apakšpusē un iedarbini elektromotoru vēlreiz. LED diodes un plakanā baterija nav vajadzīgi elektromotora darbībai, bet tie padara elektromotora darbību pievilcīgāku un atgādina bāku ar kustīgām gaismām.

5. Diožu un plakanās baterijas vietā var izmantot jebkādu citu funkcionālu motora papildinājumu, piemēram, ventilatoru.

Domā un dari pats!

Kā skrūves garums un baterija  ietekmē motora rotācijas ātrumu?

Kas vēl ietekmē elektromotora rotācijas ātrumu?

Skaties video: