Kā veidojas mākoņi?

Situācijas apraksts

Mākoņi ir nozīmīga ūdens aprites cikla sastāvdaļa, un tie nodrošina Zemes virsmas termoregulāciju. Zemes virsmas temperatūra ir atkarīga no tā, cik daudz siltumstarojuma Zeme saņem no Saules. Jo vairāk Saule sasilda Zemes virsmu, jo vairāk rodas mākoņi, kuri savukārt aiztur Saules siltumstarojumu un neļauj Zemes virsmai pārkarst. Atkarībā no mākoņu formas un augstuma tos klasificē dažādās grupās, bet to rašanās būtība visiem ir līdzīga. 

Pētāmā problēma

Kā mājas apstākļos izveidot savu mākoni?

Darba piederumi

0,5 litru vai lielāka stikla burka, maisiņš ar ledu vai sniegu, sērkociņi, tējkanna ar verdošu ūdeni, bļoda vai izlietne, siltumizturīgi cimdi, tumšs fons.

Darba gaita

1. Pirms eksperimenta sasaldē ledus gabaliņus vai savāc trauku ar sniegu. Sagatavoto ledu vai sniegu iepildi maisiņā un maisiņu aizsien.

2. Uzkarsē ūdeni tējkannā.

3. Ieliec stikla burku bļodā vai izlietnē un ielej burkā apmēram vienu glāzi  karsta ūdens. Burku obligāti ir jāieliek izlietnē vai bļodā, jo burka var saplaisāt vai saplīst, kad tajā ielej karstu ūdeni.

4. Ar ielieto karsto ūdeni apskalo un sasildi visu burkas iekšpusi. Pēc tam ūdeni no burkas izlej. Rokas pasargā no applaucēšanas ar siltumizturīgiem cimdiem!

5. Burku noliec uz stabilas virsmas un ievieto tajā aizdedzinātu sērkociņu. Nodziestot sērkociņš rada nedaudz dūmu, tie darbosies kā kondensācijas centri ūdens tvaikam.

6. Uz burkas kakla novieto maisiņu ar ledu un vēro, kā burkā notiek ūdens tvaika konvekcija un kā veidojas mākoņi.

Domā pats!

Kāpēc ūdens tvaiks kondensējas atmosfēras augšējos slāņos?

Skaties video