Paštaisīts termoss

Skaties video

Situācijas apraksts

Termoss parasti asociējas ar karstu tēju vai kafiju. Bet tas tikpat labi saglabā arī auksta dzēriena temperatūru un neļauj tam sasilt. Lai vasarā karstā dienā uz peldvietu paņemtu ledus aukstu dzērienu, tad aukstā dzēriena pudeli pārklāj ar siltumizolāciju, un dzēriens sasils ievērojami lēnāk.

Pētāmā problēma

Kā paštaisīta termosa siltumizolācija ietekmē dzēriena temperatūras izmaiņas ātrumu?

Darba piederumi

2 dažāda tilpuma PET pudeles, piemēram 1,5 un 2 litru pudeles, nazis, šķēres, līmlente, alumīnija folija, avīze vai papīra dvieļi, termometri. Mazākās PET pudeles vietā var izmantot arī alumīnija pudeli, kurā var ieliet karstāku šķidrumu nekā PET pudelē.

Darba gaita

1. Lielākajai pudelei nogriež kakliņu un gareniski līdz pudeles vidum izveido 2 iegriezumus,  lai mazāko pudeli varētu ievietot lielākajā.

2. Mazāko pudeli ietin alumīnija folijā tā, lai paliek nenosegts tikai pudeles korķis. Foliju uz pudeles nostiprina ar līmlenti. Folija atstaro siltumstarojumu, tādējādi samazina siltuma zudumus siltumstarojuma dēļ.

3. Alumīnija folijai uzklāj vairākus slāņus avīzes vai papīra dvieļus un nostiprina tos ar līmlenti. Papīra slāni veido tik biezu, lai tas stingri turētos lielākās pudeles iekšpusē. Papīrs darbojas kā termoizolācijas materiāls, kas samazina siltuma zudumus siltumvadīšanas dēļ.

4. Aptīto pudeli ievieto pudelē ar iegriezumiem. Ar līmlenti aizlīmē sagriezto pudeli, tā lai aptītā pudele tajā stingri turētos.

5. Piepildi pudeli ar siltu ūdeni un pārbaudi, pēc cik ilga tu sajutīsi, ka paštaisītā termosa ārējā siena kļūst arī silta. Jo labāks termoss, jo ilgāk uz ārējās sienas nejūt siltumu. Atceries, šādā paštaisītā termosā drīkst liet tikai aukstu un siltu dzērienu, jo karsti šķidrumi deformē PET pudeli! Pārbaudi, par cik grādiem ūdens termosā atdziest pēc 1, 2 un 3 stundām.

6. Piepildi pudeli ar ledaini aukstu ūdeni un pārbaudi, par cik grādiem ūdens termosā sasilst pēc 1, 2 un 3 stundām. Var gadīties, ka termosa ārējā siena noraso. Par ko tas liecina?

7. Ielej vienādu daudzumu silta vai ledus auksta dzēriena paštaisītā termosā un PET pudelē. Ļauj ielietajam dzērienam atdzist vai sasilt istabas gaisā. Ar termometru un pulksteni pārbaudi, cik reižu lēnāk temperatūra mainīsies par 10 grādiem paštaisītā termosā nekā pudelē.

Domā un dari pats!

Kādus materiālus var izmantot termoizolācijai papīra vietā?

Kā var pilnveidot termosu, lai tajā ielietais šķidrums pēc iespējas lēnāk mainītu savu temperatūru?