Pārgājienu plītiņa

Situācijas apraksts

Pārgājiena laikā ūdeni vieglāk uzsildīt uz pārnēsājamās plītiņas nekā virs ugunskura, bet laba plītiņa nav vieglākais pārgājiena aksesuārs. Tādēļ ir vērts apskatīt veidu, kā vieglu un kompaktu degšķidruma plītiņu var uzmeistarot pats no divām alumīnijaskārdenēm.Šādai plītiņai līdzi ir jāpaņem degšķidrums un šķiltavas. Pārbaudi, kāds degšķidrums ir efektīvākais ūdens sildīšanai un cik daudz degšķidruma vajag 0,5 l ūdens uzvārīšanai!

Pētāmā problēma

Cik daudz degšķiduma vajadzīgs, lai uzvārītu 0,5 l ūdens? 

Darba piederumi

2 alumīnija bundžiņas, nazis, marķieris, lineāls, šķēres, saspraudes, urbis, viegli uzliesmojošs šķidrums, metāla trauks ar ūdeni, šķiltavas vai sērkociņi.

Darba gaita

1. Uz abām alumīnija bundžiņām uzzīmē griezuma līniju 4 cm augstumā no bundžiņas apakšas. Lai to vieglāk izdarītu, tad uz galda noliec vairākas grāmatas apmēram 3,5 cm augstumā, tad uz tām stingri turi atvērtu marķieri. Pieliec bundžiņu pie marķiera atvērtā gala un virpini to, līdz ap bundžiņu izveidosies novilkta riņķa līnija.

2. Ar nazi vai šķērēm nogriez abām bundžiņām apakšdaļu pa uzzīmēto griezuma līniju. Esi uzmanīgs, strādājot ar asiem instrumentiem!

3. Vienai no nogrieztajām bundžiņas apakšdaļām ar nazi izgriez apakšas vidusdaļu – to daļu, kura atrodas iekšpus bundžiņas atbalsta līnijas.

4. No atlikušās bundžiņas daļas nogriez tās sānu  sieniņu un izgriez 5 cm platu alumīnija plāksnes strēmeli. Saliec nogriezto strēmeli riņķī un sastiprini ar saspraudēm. Izveidotā riņķa diametram jāsakrīt ar bundžiņas atbalsta riņķa diametru.

5. Izveidotajam alumīnija strēmeles riņķim pa perimetru piestiprini vēl 3 saspraudes. Riņķi ar saspraudēm uz leju ievieto nogrieztajā bundžiņas apakšdaļā ar veselo vidu un uzmauc virsū nogriezto bundžiņas apakšdaļu ar caurumu pa vidu.

6. Izveidotās konstrukcijas augšdaļā pa perimetru izurb 12 16 caurumiņus. Pārgājienu plītiņa ir gatava!

7. Plītiņas iekšpusē pa lielo caurumu ielej viegli uzliesmojošo šķidrumu un novieto uz karstumizturīgas virsmas. Ielieto šķidrumu aizdedzini un ļauj tam uzsilt, līdz liesmas parādās arī caur izveidotajiem urbumiem. Izmanto cimdu un aizsargbrilles, strādājot ar uguni!

8. Kad degšķidrums ir uzsilis, tad uz plītiņas uzliec trauku ar ūdeni.

Domā un dari pats!

Cik daudz viegli uzliesmojošā šķidruma vajag, lai uzvārītu 0,5 litrus ūdens?

Pārbaudi, kurš no tev pieejamiem degšķidrumiem ir efektīvākais ūdens sildīšanai?

Pārbaudi, vai urbumu diametrs ietekmē ūdens silšanas ātrumu!

Nofilmē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus!

Izveidoto video nosauc pargajienaplits_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv

vai

nofotografēsavu darba procesu un iegūtos rezultātus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto rakstu nosauc  pargajienaplits_vards.uzvards, nosūti uz info@fizmix.lvun iegūsti 50 punktus!