”FIZMIX Eksperiments” ir AS “Latvenergo”  erudīcijas konkurss 8. un 9. klašu skolēniem
 

AS “Latvenergo” skolēnu erudīcijas konkursu ”FIZMIX Eksperiments” rīko vairāk nekā 25 gadus pēc kārtas. Konkursa galvenais mērķis ir raisīt interesi par eksaktajām zinātnēm, izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu sadzīvē, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī ieinteresēt nākotnē izvēlēties inženiertehniskās profesijas.

Konkursa laikā jaunieši padziļināti apgūst fiziku, meklējot teorijas praktisko pielietojumu. Dalībnieki risina dažādus uzdevumus, ko sagatavojuši eksperti, kā arī sabiedrībā zināmi un talantīgi cilvēki. Pēc vairāku mēnešu aktīvas dalības "FIZMIX Eksperimentā" un fizikas apgūšanas, konkursa noslēgumā jaunieši jāspēj atrisināt praktiskus, sarežģītus un āķīgus uzdevumus par dažādām fizikas tēmām. Konkursa dalībniekiem uzdevumu risināšanas gaitā ir iespēja saņemt padomus no pieredzējušiem fiziķiem, mentoriem – Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) Lāzeru centra vadītāja Mārča Auziņa, FMOF Fizikas nodaļas vadītāja Guntara Kitenberga, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un vides inženierzinātņu fakultātes  dekāna Oskara Krieva, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra zinātnieka Kārļa Dreimaņa, RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētniekiem Armanda Šenfelda un Pētera Apses-Apsīša.

Sacensība risinās visas Latvijas mērogā – konkursā sacenšas komandas no Rīgas, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, Latgales reģiona, kā arī Rīgas pilsētas. Konkursa atlases kārta notiek neklātienē, kur mājaslapā skolēni risina 28 ekspertu sagatavotus dažādas grūtības pakāpes uzdevumus. Pēc atlases kārtas norisinās pusfināls, kurā neklātienē piedalās 10 erudītākās komandas no katra Latvijas reģiona un Rīgas pilsētas, kopā pulcējot 60 komandas. Finālā iekļūst un par vērtīgām balvām cīnās - katra reģiona un Rīgas pilsētas zinošākās komandas, kā arī vēl 1 komanda, kura fināla kopvērtējumā neatkarīgi no pārstāvētā reģiona ieguvusi visvairāk punktu.

Arī līdzjutēji aktīvi līdzdarbojas, ne tikai atbalstot savas favorītkomandas, bet arī piedaloties konkursos un meklējot atbildes uz atjautīgiem fizikas jautājumiem “FIZMIX” sociālajos tīklos. Finālu un Latvijas Fizikas dienu būs iespējams skatīties attālināti tiešsaistē, vērojot erudīcijas konkursa finālistus darbībā, klausoties iedvesmojošas lekcijas, ļaujot pārsteigt sevi ar eksperimentiem, atraktīviem video un vēl daudz ko citu.

Konkursa pastāvēšanas laikā ”FIZMIX Eksperiments” bijis pazīstams kā  "Eksperiments", "eXperiments", "Vatiņš", "Voltiņš" un "Kam gaišāka galva?". Laikam ritot, mainījies konkursa nosaukums, bet nemainīga palikusi dalībnieku erudīcija, cīņasspars, azarts un vēlme iegūt jaunas zināšanas.

ZINĀT IR STILĪGI!