Degošās putas

Situācijas apraksts

Burvju mākslinieks ar uguni rokās izskatās iespaidīgi, un rodas jautājums: “Kāpēc viņam neapdeg rokas?” Roku veiklība un nedaudz fizikas palīdz māksliniekam veikt triku efektīvi un bez ādas apdegumiem. Lai triks noritētu veiksmīgi, tam noteikti ir jāsagatavojas, jāizvēlas pareiza vieta un obligāti ir jāievēro ugunsdrošība!

Pētāmā problēma

Kā izveidot degošās putas?

Darba piederumi

Trauks ar ziepjūdeni, šķiltavu gāzes baloniņš, šķiltavas, trauks ar vēsu ūdeni un eksperimentam piemērota vieta ārpus telpām.

Darba gaita

1. Sagatavo trauku ar ziepjūdeni. Vēlams izvēlēties metāla trauku, jo tas nav degošs. Sagatavotajam ziepjūdenim ir jāveido putas, kuras var viegli paņemt rokās. To vari pārbaudīt, pūšot gaisu šķidrumā ar salmiņu un paņemot putas rokās.

2. Izvēlies piemērotu vietu eksperimenta veikšanai ārpus telpām, kur nav vēja vai arī ir pēc iespējas mazāks vējš. Vējš var uzpūst degošās putas virsū cilvēkam, tādēļ pat maza vēja klātbūtnē rokas ar putām ir jāizstiepj vēja virzienā un aiz putām vēja virzienā nedrīkst atrasties neviens cilvēks.

3. Eksperimentu drīkst veikt tikai pieaugušo klātbūtnē!

4. Pirms eksperimenta veikšanas pašam eksperimentētājam ir jāsagatavo arī pašam sevi un savus palīgus. Ja ir gari mati, tad tie obligāti ir jāsavāc, lai brīvi nekarājas. Arī drēbes nedrīkst brīvi karāties, un, ja laikapstākļi ļauj, tad vēlams apģērbt kreklu ar īsām piedurknēm.

5. Ar šķiltavu gāzes baloniņu izveido burbuļus, kuri ir pildīti ar gāzi, sagatavotajā ziepjūdenī. Šķiltavu gāzes baloniņu izņem no trauka, un putas ir gatavas eksperimentam.

6. Putu degšanu pirmo reizi var pārbaudīt pašā traukā vai uz kādas nedegošas virsmas. Putu aizdedzināšanai vēlams izmantot šķiltavas ar garo degli.

7. Eksperimenta veikšanas laikā tuvumā ir jātur trauks, piemēram spainis, ar ūdeni, lai vajadzības gadījumā tajā varētu iemērkt rokas līdz elkoņiem. Pirms eksperimenta roku saslapina ūdenī līdz vismaz delnas locītavai. Ar saslapināto roku paņem ar gāzi pildītās putas, roku izstiepj un ar otru roku putas aizdedzina.

8. Putas var paņemt arī ar abām rokām uzreiz un palūgt citam cilvēkam tās aizdedzināt.

9. Atceries, ka rokas ir jāsaslapina katru reizi pirms putu dedzināšanas vismaz līdz delnas locītavām, jo tieši ūdens lielā īpatnējā siltumietilpība un lielais  īpatnējais iztvaikošanas siltums ir tie, kas pasargā rokas ādu no sakaršanas. Ja sajūti karstumu putu degšanas laikā, tad nokrati putas tāpat kā tu nokrati lieko ūdeni no rokām!

Domā un dari pats!

Izdomā, kā var iegūt putas ar mazākiem vai lielākiem burbulīšiem un pārbaudi to praktiski. Ar kāda veida putām ir ērtāk veikt eksperimentu?

Skaties video: