Stikla pudeles griešana

Situācijas apraksts

Vai esi kādreiz iedomājies, ka no stikla pudeles varētu izveidot glāzi vai vāzi?  Prasmīga stikla pudeles kakliņa “nogriešana” un izdoma noteikti palīdzēs tikt pie lieliska rezultāta. 

Pētāmā problēma

Kāds ir mazākais kokvilnas auklas vijumu skaits, lai pudelei ar termisko šoku varētu atdalīt tās kaklu?

Darba piederumi

Stikla pudele, kokvilnas aukla, spirts vai acetons, sērkociņi vai šķiltavas, cimdi, aizsargbrilles, bļoda ar aukstu ūdeni, ledus.

Darba gaita

1. Izvēlies bļodu, kurā var ievietot izvēlēto stikla pudeli. Bļodu piepildi ar aukstu ūdeni un pievieno ūdenim ledu.

2. Sausai stikla pudelei aptin kokvilnas auklu vairākas reizes un sasien auklas galus kopā tā, lai aukla stingri aptver pudeli.

3. Aptīto auklu piesūcini ar degšķidrumu – spirtu vai acetonu.

4. Uzvelc cimdus un aizsargbrilles! Ar šķiltavām aizdedzini piesūcināto auklu, turot pudeli horizontālā stāvoklī aiz kakla virs bļodas ar ūdeni. Esi uzmanīgs ar uguni! Eksperimentu veic tikai pieaugušo klātbūtnē!

5. Kamēr ar degšķidrumu piesūcinātā aukla deg, virpini pudeli horizontālā stāvoklī, lai pudeles sieniņas sakarstu vienmērīgi.

6. Tikko kā liesmas kļūst pavisam mazas vai nodziest, pudeli strauji iegremdē bļodā ar auksto ūdeni! Nevienmērīgas termiskās izplešanās un saraušanās dēļ pudelei vajadzētu sadalīties vairākās daļās.  Ir svarīgi sakarsēto pudeles daļu iegremdēt ūdenī pēc iespējas ātrāk. Ja pudele nesaplīst, tad to nosusina un ap to no jauna aptin sausu kokvilnas auklu vismaz par vienu vijumu vairāk, un atkārto eksperimentu, līdz tas izdodas.

7. Esi uzmanīgs, jo sadalīšanās vietā stikla pudeles daļām ir asas malas. Tās var apstrādāt ar abrazīvu materiālu, piemēram, smalku smilšpapīru, un iegūt glāzi vai vāzi.

Domā un dari pats!

Kāds ir mazākais kokvilnas auklas vijumu skaits, lai pudeli varētu sagriezt?

Kāds ir optimālais kokvilnas auklas vijumu skaits, lai pudeles griezums būtu pēc iespējas gludāks un bez plaisām?

Skaties video!