Kāpēc nesildīt no augšas?

 

Noskaties video

Situācijas apraksts

Parasti ūdeni silda no apakšas – elektriskajā tējkannā sildelements ir vienmēr apakšā, tējkannu liek vārīties virs gāzes plīts liesmas, katliņu ar ūdeni novieto virs ugunskura u.c. Bet cik cilvēku ir aizdomājušies, vai tas ir efektīvākais veids? Kāpēc parasti ūdeni silda tieši no apakšas? Kas notiktu, ja ūdeni sildītu no augšas?

Pētāmā problēma

Kā notiktu ūdens vārīšana, ja sildelementu novietotu tējkannas augšpusē?

Darba piederumi

3 litru burka, ūdens, sildspirāle vai cits pārnēsājams sildelements ūdens karsēšanai, krāsvielas, kokteiļsalmiņš vai pipete ūdens iekrāsošanai. Precīzākiem mērījumiem var izmantot termometru.

burka

Darba gaita

1. Piepildi 3 litru burku ar vēsu ūdeni!
2. Iegremdē sildspirāli vai citu sildelementu ūdenī un novieto burkas augšpusē.
3. Ar roku pieskaroties burkas sienai, pārbaudi, cik vēss ir ūdens.
4. Ieslēdz sildelementu un vēro, kā uzsilst ūdens. Pieskaries burkas sienai dažādos augstumos un pārbaudi, vai visur ūdens uzsilst vienādi. Precīzākiem mērījumiem var izmantot termometru.
5. Kad ūdens ir uzvārījies, tad, nedaudz pieskaroties burkas sienai dažādos augstumos, pārbaudi, vai ūdens ir uzsilis vienādi. Drošības nolūkos var izmantot kokvilnas cimdus. 
6. Kamēr ūdens vārās, iekrāso ūdens augšdaļu kādā krāsā. Novēro krāsas izplatīšanos ūdenī. Vari iekrāsot arī ūdens apakšējo daļu ar salmiņa vai pipetes palīdzību.
7. Kāpēc, tavuprāt, tējkannas sildelementu vienmēr novieto apakšpusē?