Resnā monēta

Situācijas apraksts

Termisko izplešanos vislabāk var novērot gāzēm, bet šķidrumiem un cietām vielām termiskā izplešanās ir mazāk izteikta. Tomēr, ja neievērotu metālu termisko izplešanos, veidojot metāla konstrukcijas, tad šīs konstrukcijas, piemēram, dzelzceļa sliedes vai tilti, diezgan ātri sašķobītos.

Pētāmā problēma

Kā pārbaudīt, ka metāla monēta termiski izplešas?

Darba piederumi

Metāla monēta, knaibles, dēlītis, āmurs, 2 naglas, gāzes deglis vai cits karstuma avots, piemēram, ugunskurs vai svece, metāla bļoda vai katliņš ar ūdeni, ādas darba cimdi.

Darba vides iekārtošana

Darba gaita

1. Dēlītī iedzen 2 naglas tā, lai tās atrastos monētas diametra attālumā viena no otras. Pārbaudi ar monētu nagliņu attālumu. Monētai vajadzētu tik tikko izkļūt starp nagliņām.

2. Ielej bļodā ūdeni un novieto to vietā, kur veiksi eksperimentu. Dēlīti ar nagliņām novieto virs trauka ar ūdeni.

3. Uzvelc darba cimdus. Aizdedzini gāzes degli. Var izmantot virtuvē esošu gāzes plīts degli. Satver monētu ar knaiblēm un karsē to virs liesmas. Esi uzmanīgs ar liesmu un sakarsēto monētu! Ar tiem var apdedzināties!

4. Sakarsēto monētu novieto uz dēlīša  un pamēģini to ar knaiblēm izstumt starp nagliņām. Ja monēta vēl joprojām izlien cauri, tad turpini to karsēt. Ja monēta vēl joprojām tiek cauri, tad atdzesē monētu. Ar āmuru pieliec  nagliņas tuvāk vienu otrai tā, lai monēta tik tikko izslīd starp tām.

5. Kad sakarsētā monēta ir iesprūdusi starp naglām, tad atdzesē monētu ūdenī un pārbaudi, vai atdzesēta monēta vēl joprojām iesprūdīs.

6. Veic eksperimentu ar mazu un lielu monētu. Kurai no tām termiskā izplešanās ir vieglāk novērojama?

Skaties video