Jaunumi

Latvijas Fizikas diena 22. aprīlī: 3 iemesli, kādēļ piedalīties

AS "Latvenergo" rīkotā skolēnu erudīcijas konkursa "FIZMIX Eksperiments" fināla ietvaros 22. aprīlī tiek rīkots aizraujošs un daudzveidīgs fizikas izzināšanas pasākums – Latvijas Fizikas diena, kas norisināsies tiešsaistē un būs pieejama visiem bez maksas. Skolēni, pedagogi un fizikas entuziasti plkst. 14.00 tiek aicināti pieslēgties pasākuma tiešraidei portālā TVNET vai FIZMIX Facebook profilā, lai ne tikai interesanti pavadītu laiku, bet arī iegūtu jaunas zināšanas un balvas. Lūk, trīs iemesli, kādēļ piedalīties Latvijas Fizikas dienā.

1.    Jaunas zināšanas par zaļo fiziku 

Konkursa "FIZMIX Eksperiments" un Latvijas Fizikas dienas galvenā tēma ir zaļā fizika – mūsu nākotnes potenciāls. Pasākumā ikvienam būs iespēja gūt jaunas zināšanas par veidiem, kā ikdienā varam būt dabai draudzīgāki un kā efektīvāk izmantot enerģijas resursus. Latvijas Fizikas dienā e-mobilitātes eksperts Kārlis Mendziņš vadīs iedvesmojošu lekciju, kurā dalīsies ar mītiem un patiesību par elektroauto. Turklāt pieredzējuši fiziķi Mārcis Auziņš, Oskars Krievs, Pēteris Apse-Apsītis, Guntars Kitenbergs un Armands Šenfelds skatītājiem palīdzēs ieraudzīt zaļo fiziku mums visapkārt, piemēram, pilsētvidē, darbavietās, dabā un satiksmē. 

2.    Skatītājiem iespēja izcīnīt balvas

Pasākuma laikā ikvienam būs iespēja piedalīties tiešsaistes “Prāta spēlēs”, lai pārbaudītu savas zināšanas ne tikai jautājumos par fiziku un atjaunīgajiem resursiem, bet arī par pavisam ikdienišķām tēmām. Erudītākie dalībnieki tiks apbalvoti ar motivējošiem pārsteigumiem. Dalība “Prāta spēlēs” noritēs interaktīvā veidā, izmantojot viedtālruņus. 

3.    Latvijas Fizikas diena – aizraujoša mācību stunda

Latvijas Fizikas dienu skolotāji var integrēt mācību procesā kā izzinošu fizikas stundu. Pasākuma norisē fizikas skolotājs Valdis Zuters demonstrēs trīs pārsteidzošus fizikas eksperimentus, savukārt fiziķis Kārlis Dreimanis skatītājiem sniegts iespēju ielūkoties virtuālā tūrē pa Eiropas kodolpētījumu organizāciju jeb "CERN". Dalībnieki ar interaktīvām aktivitātēm tiks rosināti ieraudzīt fizikas aizraujošo pusi un domāt zaļi, turklāt izglītojoši izklaidējošā programma būs interesanta kā bērniem, tā arī pieaugušajiem.

Paralēli pasākumam tiešsaistes vidē par zinošākās komandas titulu sacentīsies jaunieši no visiem Latvijas reģioniem: Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, Latgales, Rīgas un Rīgas reģiona. Latvijas Fizikas dienas noslēguma daļā no plkst. 15.40 norisināsies erudīcijas konkursa "FIZMIX Eksperiments" uzvarētāju apbalvošana. Turklāt pirmo riezi konkursa norisē tiks paziņots arī balvas "FIZMIX Skolotājs 2021" ieguvējs. 

Pasākuma programma

14.00 – Latvijas Fizikas dienas atklāšana

14.15 – Zaļais kurss ar e-mobilitātes ekspertu Kārli Mendziņu: mīti un patiesība par elektroauto 

14.30  

– Trīs fizikas eksperimenti ar fizikas skolotāju Valdi Zuteru

– Zaļā fizika 5 dažādās vidēs ar konkursa "FIZMIX Eksperiments" mentoriem: O. Krievu, M. Auziņu, P. Apsi-Apsīti, G. Kitenbergu un A. Šenfeldu

15.00 – Interaktīvas “Prāta spēles” skatītājiem, iespēja izcīnīt balvas

15.20 – Virtuālā tūre pa Eiropas kodolpētījumu organizāciju jeb "CERN" ar Kārli Dreimani

15.40 – Erudīcijas konkursa "FIZMIX Eksperiments" apbalvošanas ceremonija

Par erudīcijas konkursu

Konkursu rīko AS "Latvenergo", sadarbībā ar – "TVNET", "Latvijas Mobilais Telefons", "Cido Grupa", "Dobeles dzirnavnieks", "Food Union" un zīmols "Valmiera", "Ādažu kraukšķi", "Maxima", "Lielvārds", "DPD", "Skrīveru saldumi", "Elektrum Energoefektivitātes centrs", "Ilustrētā Junioriem", "Radio Tev".

AS "Latvenergo" rīkotais erudīcijas konkurss norisinās 26. reizi, pulcējot komandas no Latvijas skolām, kurās mācās 8. un 9. klašu skolēni. "FIZMIX Eksperiments" konkursa mērķis ir izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu ikdienā, veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos profesionālu interesi, padziļināti apgūstot fiziku. Ar konkursa "FIZMIX Eksperiments" palīdzību gan skolotāji, gan skolēni var pārliecināties, ka fizika nav tikai sarežģīta teorija, bet tā eksistē mums visapkārt un var būt aizraujoša. Vairāk par konkursa norisi var lasīt www.fizmix.lv/eksperiments.