Jaunumi

Latvijas Fizikas festivālā noskaidroti “FIZMIX Eksperiments” uzvarētāji

Sestdien Rīgā tika aizvadīts trešais Latvijas Fizikas festivāls, kas pulcēja vairāk nekā trīs tūkstošus apmeklētāju. Festivāla ietvaros noslēdzās arī AS “Latvenergo” organizētais 28. skolēnu erudīcijas konkurss “FIZMIX Eksperiments”. Starp 231 komandu erudītākā fizikā šogad bija Saldus vidusskolas komanda “Gudrība un daile” skolotājas Ineses Dravnieces vadībā.

FIZMIX_uzvarētāji_Gudrība un Daile_Saldus_vidusskola

“Esam ļoti gandarīti par aizvadīto festivālu, kura apmeklētāju skaits pārsniedza trīs tūkstošus! Starp tiem bija ne tikai skolēni, konkursa dalībnieki un viņu atbalstītāji, bet arī ļoti, ļoti daudz fizikas entuziastu. Tas tikai pierāda, ka eksaktās zinātnes pamazām lauž stereotipus, un mums izdodas parādīt, cik vērtīgas un aizraujošas var būt labas zināšanas par apkārt notiekošo procesu tehnisko pusi. Eksaktajām zinātnēm ir nākotnes potenciāls – šīs nozares speciālisti ir un būs ļoti pieprasīti dažādās nozarēs, tādēļ turpināsim visiem jau ļoti iemīļoto “FIZMIX Eksperimenta” tradīciju un atbalstīsim jaunos talantus fizikā,” stāsta AS ''Latvenergo'' valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.

Pirmo vietu skolēnu erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” 28. sezonā izcīnīja Saldus vidusskolas komanda “Gudrība un daile” (skolotāja Inese Dravniece), kura saņēma konkursa galveno balvu – komandas kopīgu ceļojumu uz “Kopernika Zinātnes centru” Varšavā, Polijā. Otro vietu ieguva Jelgavas valsts ģimnāzijas komanda “Mēs bez gravitātes” (skolotājs Arnis Pekša), kura dosies uz Igaunijas “PROTO atklājumu centru”. Godalgotā trešā vieta Rīgas 40. vidusskolas komandai “Duanti” (skolotāja Ludmila Belogrudova). Starp pārējiem finālistiem bija “Oligarhi” no Siguldas valsts ģimnāzijas (skolotājs Jānis Bukins), Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas komanda “Plānā galdiņa urbēji” (skolotāja Rasma Gradovska) un komanda “Inerce” (skolotāja Nataļja Minejeva) no Daugavpils Zinātņu vidusskolas. Visas šīs komandas dosies uz Rīgas Tehniskās universitātes zinātkāres centru “Futurimo Rīga”, kas jau pavisam drīz vērs durvis pirmajiem apmeklētājiem.

Pirmās vietas ieguvēji bija ļoti priecīgi un gandarīti par rezultātu, bet ne pārsteigti, jo pēc izvirzīšanās vadībā konkursa atlases kārtā jaunieši noticēja, ka spēs izcīnīt uzvaru arī pusfinālā un finālā. “Izaicinošākais konkursā bija ātri reaģēt, kad robotroka nestrādāja kā iepriekš, un fināla azartā atcerēties, kuru formulu labāk pielietot. Iespējams, izdomājām kādu savu, bet tikām veiksmīgi galā. Konkursa gaitā noteikti esam iemācījušies komandas sadarbību un arī esam kļuvuši zinošāki fizikā, jo skolā, mācībās nesanāk pildīt tik plašus un padziļinātus uzdevumus,” stāsta uzvarētāju komandas kapteinis Damārs Druvaskalns

Konkursa ietvaros veiktajā aptaujā* 81 % skolēnu norādījis, ka motivējošam skolotājam ir nozīmīga loma fizikas apguvē. Uzvarētāju komandas skolotāja atzīst, ka lielākā motivācija skolotāja darbam ir bērnu prieks un gandarījums. “Redzēt viņu sejās laimi, pēc ieguldītā darba saņemot augstāko novērtējumu, ir arī mans augstākais atalgojums. Konkursa gaitā jauniešiem radās fantastiskas idejas, kā risināt nestandarta uzdevumus, un fiziku viņi apguva ar smaidu sejā. Iesaku saviem kolēģiem mudināt skolēnus piedalīties šādos pasākumos, jo arī mēs paši kā skolotāji daudz iegūstam, mācoties kopā ar viņiem,” stāsta Saldus vidusskolas skolotāja Inese Dravniece

Latvijas Fizikas festivāla mērķis ir ikvienam saistošā, interesantā un praktiskā veidā parādīt gan fizikas, gan citu eksakto mācību priekšmetu aizraujošo pusi, kā arī novērtēt talantīgākos skolēnus Latvijā. Pasākumā visas dienas garumā darbojās dažādas eksakto zinātņu izpētes stacijas un notika izzinoši pasākumi, piemēram, diskusija “STEM izglītība Alpha paaudzei: ko varam darīt jau šodien, lai eksakto zinātņu popularitāte augtu?” un jautājumu un atbilžu sesija “Ko nozīmē būt fiziķim?” ar Vjačeslavu Kaščejevu. Visi konkursa dalībnieki vienojās “FIZMIX Eksperiments” lielajā izaicinājumā, kura laikā 60 visu pusfinālistu izgatavotās “robotrokas” vienlaicīgi izpildīja stilizētu deju. Vērojot skolēnu erudīcijas konkursa pusfinālu un finālu, pasākuma apmeklētājiem bija iespēja papildināt savas zināšanas par nākotnes enerģiju. 

Pasākuma foto atskats pieejams šeit

* Aptauju veica AS "Latvenergo" sadarbībā ar Mindshare 2023. gada februārī un martā, aptaujājot 500 respondentus vecumā no 14 - 18 gadiem.