Jaunumi

Noskaidroti erudīcijas konkursa „Fizmix Eksperiments” uzvarētāji

Latvenergo koncerna erudīcijas konkursā „Fizmix Eksperiments” godalgotas sešas fizikā zinošākās komandas – Līvānu 2. vidusskolas „Fotons” no Latgales reģiona, Skrundas vidusskolas „Oposumi” no Kurzemes reģiona, Valmieras Valsts ģimnāzijas „Gamma Deluxe” no Vidzemes reģiona, Limbažu novada ģimnāzijas „Lambda Džeki” no Rīgas reģiona, Viesītes vidusskolas „Entropija” no Zemgales reģiona un Rīgas 25. vidusskolas komanda „Elementāri Vatson” no Rīgas pilsētas. Jau jūlijā visi laureāti atpūtīsies īpašā vasaras nometnē.

Fināla kārtā skolēniem bija jārisina praktiski uzdevumi par tādiem tematiem kā jaunās tehnoloģijas, energoefektivitāte, projektēšana, mērinstrumenti, datu apstrāde u. c. Piemēram, jāprot modelēt dažādas telpiskas figūras drukāšanai ar 3D prieteri, rēķināt elektroenerģijas patēriņu un tā lietderīgumu, būvēt augstceltni, izmantojot zināšanas par masas centru, noteikt ūdens temperatūru ar negraduētu termometru, izdomāt, kā ar skaņas ātrumu izmērīt caurules garumu un, zinot savienoto trauku principu, pagatavot zemeņu jogurtu, pareizās proporcijās sajaucot pamatmasu ar piedevām.

Fināla kārtās piedalījās un komandu sniegumu vērtēja mentori − Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāns Oskars Krievs, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks Pēteris Apse-Apsītis un pētnieks Armands Šenfelds, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultātes dekāns Sandris Lācis,  LU Fizikas nodaļas vadītājs Guntars Kitenbergs un LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Roberts Eglītis.

„Paldies visiem tūkstoš divi simti septiņdesmit diviem konkursa dalībniekiem, kuri pieņēma izaicinājumu un bija pietiekami drosmīgi, lai startētu vienā no sarežģītākajiem konkursiem Latvijā! Esmu pārliecināts, ka ieguvēji ir ne tikai finālisti, kuriem ir iespēja cīnīties par galveno balvu, bet visi dalībnieki, kuri veltīja laiku padziļinātai fizikas apguvei. Ceru, ka Latvenergo koncerna rīkotais erudīcijas konkurss būs palīdzējis apzināties fizikas zināšanu noderīgumu arī ārpus mācību stundām,” uzsver AS „Latvenergo” galvenais izpilddirektors Āris Žīgurs.

Kopumā „Fizmix Eksperiments” 2016./2017. mācību gada sezonai reģistrējās 212 komandas no 170 pamatskolām jeb katra piektā Latvijas skola, kurā ir 8. un 9. klase. Lai kvalificētos finālam klātienē, dalībniekiem bija jāparāda savas zināšanas, gan risinot uzdevumus, gan veicot praktiskus eksperimentus, piemēram, nosakot akmens blīvumu, baterijas darbības ilgumu, zibens izlādes sākumpunktu vai temperatūru cepeškrāsnī, kurā salūzis temperatūras indikators.

Par erudīcijas konkursu
Latvenergo koncerns jau 22 gadus organizē fizikas erudīcijas konkursu 8. un 9. klašu skolēniem. Konkursa mērķis ir saistošā veidā radīt jauniešos interesi par fiziku, parādīt, kā teorētiskās zināšanas iespējams izmantot praksē, kā arī mudināt jauniešus nākotnē izvēlēties inženiertehniskās profesijas.

Konkursa atbalstītāji
Latvenergo konkursu organizē kopā ar izglītības uzņēmumu Lielvārds, uzņēmumiem Dobeles dzirnavnieks, Kārums, Samsung Electronics Baltics, skolēnu un studentu karti ISIC, Sporta kompleksu 333, unikālu brīvā laika pavadīšanas iespēju veidotāju Quest Lab, kinoteātri Cinamon, boulinga un izklaides centru Fantasy Park un Jauno Rīgas teātri.